Zpět

Jak pečovat o slepice v zimě? Co potřebují, aby nesly?

Přidáno: 31.1.2019 21:51.13 Počet shlédnutí: 6681

31 Leden 2019

Zima představuje pro slepice náročné období. Chlad, sníh a studený vítr vytváří ztížené podmínky pro život. Slepice mají vyšší spotřebu energie a vyžadují kvalitnější péči. Pokud tedy chcete i nadále sbírat vajíčka každý den, měli byste dodržovat těchto pár jednoduchých rad. Díky nim udržíte své slepice v dobré kondici a zajistíte si tak slušnou snůšku.

Jak pečovat o slepice v zimě? Co potřebují, aby nesly?

Zabraňte průvanu a mrazu v kurníku

Pohodlné ubytování pro slepice v zimě představuje teplý kurník bez spár, které způsobují průvan, ale také chráněn před srážením vlhkosti. Je také důležité, aby v něm nemrzlo a aby byl zajištěn před hlodavci. Myslete na zimu již při výstavbě kurníku, a umístěte ho do prostorné, zastřešené voliéry, orientované na jih nebo jihovýchod. Severní stěna voliéry by měla být plná. Ostatní tři stěny můžete udělat pletivové. Chcete-li slepice dodatečně ochránit před případným průvanem, větrem či sněhem, môžetevoliéru na zimu zateplit fólií.

TIP: Začínáte s chovem slepic? Vyhněte se chybám a přečtěte si rady o tom, jak začít chovat slepice.

Světlo ovlivňuje snůšku


Kurník by neměl být tmavý a bez světla. Nedostatek světla totiž může být příčinou nízké znášky.Najlepšie je umístit do něj velké zasklené okno, které by bylo obrácené na jižní nebo jihovýchodní stranu. Jednou z možností je také sáhnout po umělém osvětlení. S pomocí časového spínače a úsporné či dokonce výhřevné žárovky lze nastavit přisvícení a prodloužit slepicím den o několik hodin. Pokud začne světlo svítit o čtvrté ráno, slepice něj zareagují asi tak, jako kdyby se blížila časná jaře. Díky tomu budete v hnízdech nacházet více vajíček.

Jak pečovat o slepice v zimě? Co potřebují, aby nesly?

Slepice potřebují sucho a přiměřené teplo

Nepříznivé počasí nutí slepice skrývat se v rozličných šopách, kolnách a dřevníku. I to je vhodné prostředí, ve kterém budou slepice rádi trávit čas, zejména, pokud jim dobře podsteliete. Beton a studená dřevěná podlaha se dá jednoduše zasypat hrubou podestýlkou ​​ze slámy nebo dřevěných hoblin s přídavkem dřevěného popela. Jelikož slepice patří k hrabavé drůbeži, budou se v teplé podestýlce spokojeně prohrabávat i celý den. Pokud jim do ní ještě vysypete zrnka pšenice či ječmene, budou hrabat o to intenzivněji a s uspokojená pudem budou prospívat ještě lépe.

Čím se liší zimní krmení od celoročního


V zimě slepice vydávají ze sebe více energie. Proto je nutné zvýšit jejich energetický příjem potravou, která bude bohatší na sacharidy, bílkoviny i tuky. Zkuste jim přidávat do pšeničného nebo kukuřičného šrotu jemně pomleté ​​luštěniny či sušené mléko a nezapomeňte ani na živočišné bílkoviny. Ty můžete dodat do krmiva ve formě krve, zbytků z masa, drcených kostí a kuchyňského odpadu.

V případě silných mrazů obohaťte krmivo pro nosnice o menší množství rostlinných tuků. Mohou to být například olejové výlisky, slunečnicová semínka, lněná semínka, či dokonce trochu stolního oleje, které přimícháte do krmiva. Ani s tukem to však netřeba přehánět. Má totiž tendenci ukládat se v těle, což může vyústit do zmenšování vajíček v snůšce.

Čerstvá voda po celý den


Slepice potřebují neomezený přístup k vodě po celý den. Právě z tohoto důvodu je zimní období pro chovatele zatěžkávací zkouškou, jak dosáhnout, aby voda nezamrzla. Pokud máte problém s tvorbou ledové pokrývky na hladině misek, máte jen dvě možnosti. Buď zabezpečíte slepicím výměnu vody minimálně třikrát denně, nebo začnete používat topné desky pod napáječky. Argument, že slepice vodu získají i ze sněhu, neobstojí. Přeměna sněhu na vodu totiž vyžaduje zbytečnou spotřebu energie - a tomu právě chceme zabránit.

Vitamíny namísto trávy


Nadoplnenie chybějících vitamínů a na posílení imunity v chladném počasí jsou ideální vitamíny pro drůbež Můžete je dávkovat slepicím podle potřeby, abyste nahradili chybějící zelenou trávu. Dalším přirozeným zdrojem vitamínů a enzymů je také naklíčené obilí a obilní šrot.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení