Zpět

Naučte se s námi, jak správně chovat drůbež

Přidáno: 2.12.2018 14:28.16 Počet shlédnutí: 2082

02 Prosinec 2018

Chov drůbeže má na našem území dlouhou tradici. Zejména na vesnicích lidé chovají slepice, krůty, kachny, či husy, ale i modernější husokačky, které v sobě spojují výhody obou druhů. Chtěli byste i vy patřit mezi ty, kteří si sami zajistí domácí vajíčka nebo na podzim připraví husí hody z domácího chovu? Ukážeme vám, co je při chovu drůbeže důležité a jak mít z něj co největší užitek.

Naučte se s námi, jak správně chovat drůbež

Nosnice nebo iná plemena?

Plánujete chov slepic na vejce? Základem je výběr vhodného plemene. Ideální jsou lehké plemena, které váží do dvou kil, například leghornka nebo sussexky, ale i plymutky či hybridky. Abyste dosáhli co nejvyšší snůšku, slepice každoročně obměňujte.

Pokud plánujete chov drůbeže na maso, tak se zaměřte se na masná plemena. Zde patří středně těžké a těžké plemena, které dospívají pomaleji. Samozřejmostí je, že spotřebovávají více krmiva. Brojleři zase rostou rychleji a velmi dobře zhodnocují krmivo.

Postavte slepicím kurník

Na chov slepic je ideální kurník. Měl by být co nejjednodušší. Ideální je, když je vyvýšený, aby slepicím poskytl úkryt v případě nepříznivého počasí. Přestože slepice vědí vyletět do určité výšky, zajistěte jim žebřík, aby sapoľahky dostali dovnitř. Uvnitř kurníku upevněte bidlo, na které budou moci vyletět a přenocovat na něm. Kurník by měl být umístěn na oploceném dvorku vyhrazeném výhradně pro drůbež. Pletivo musí být dostatečně vysoké, aby ho drůbež neproletěné.

Snáškové hnízdo na vajíčka

Nosnicím připravte dostatečný počet měkkých a pohodlných hnízd na snášení vajíček. Umístěte je tak, aby slepicím poskytli tichý a klidný úkryt, kde je nic nebude vyrušovat. Ideální je, pokud jsou hnízda kryté. Snesená vajíčka denně sbírejte a výstelku v hnízdech pravidelně vyměňujte, abyste předešli množení parazitů.

Snáškové hnízdo na vajíčka

Slepice ocení místo na popelení

Ak chcete hydine zabezpečiť welfare, tak pripravte miesto, kde sa budú môcť popoliť. Ide o jednoduchú jamu alebo nádobu v zemi naplnenú popolom, v ktorej sa sliepky zbavujú starého tuku z peria. Popolenie je vlastne čistiaci proces, kedy sa do peria naberajú čiastočky prachu, ktorými sa obalí starý tuk v perí. Po určitom čase sa tuk vytrasie a takýmto spôsobom sa z peria odstráni.

Vodnej hydine zabezpečte neobmedzený prístup k vode

Kachny a husy na rozdíl od hrabavé drůbeže potřebují vodu nejen na pití, ale i na čvachtání, očistu peří či kůže, ale také i na páření i vyhledání přirozené potravy. V jezírkách a potocích s oblibou vyhledávají vodní živočichy i rostliny. Ne každý chovateľvšak má v zahradě potůček nebo jazierko.V takových případech se doporučuje nabídnout vodní drůbeži alternativu v podobě vaničky zapuštěné do země a naplněné vodou, případně obdobnou náhradu.

Krmiva pro drůbež

Slepice jsou na krmení nenáročné, obzvláště když jsou chováni ve venkovním výběhu. Přesto je třeba, aby krmivo pro drůbež obsahovalo všechny důležité vitamíny a minerály. Pokud drůbež přikrmujete kuchyňskými odpadky, tak dávejte pozor zejména na vysoký obsah tuku a soli. Na chov drůbeže jsou ideální krmné směsi, které mají složení a poměr živin pro každý druh ,,ušitý na míru". Většinou obsahují zrno, rozemleté ​​obilí, minerály a vitamíny.

Krmiva pro drůbež

Drůbež oblibuje vlhčené směsi

Drůbeži také můžete podávat vlhčené směsi. To znamená, že zakoupenou směs promícháte s vodou, mlékem, kyselým nebo syrovátkou do hrudkovitý konzistence. Příliš lepivá konzistence není vhodná, protože se drůbeži přilepí na zobáky. Husám a kachnám můžete do směsi přimíchat nasekanou kopřivu nebo pampeliškové listy, případně mrkev či repu.Vlhčeného krmiva nabídněte drůbeži jen tolik, aby ho spotřebovala do půl hodiny, jinak by se mohlo pokazit.

Krmítka pro drůbež

Krmiva drůbeži podávejte v krmítko, které jsou pro ni přizpůsobeny. To znamená, že umožňují, aby se zvířata nakrmili aniž by se museli navzájem bít, či odhánět. To zahrnuje i dostatečný počet krmítek v poměru ke počtu kusů drůbeže. Velmi vhodné jsou například automatické krmítka pro drůbež, které sníží frekvenci krmení v chovu.

Zabraňte přístupu holubů a jiných volně žijících zvířat

Přítomnost holubů na dvorku s drůbeží je vysloveně nežádoucí. Kromě toho, že s chutí sezobnou velké množství krmiva, jsou zdrojem mnoha infekčních onemocnění a parazitóz, přenosných i na domácí drůbež. To, že kurník by měl být chráněn před přístupem kurínových dravců, jako jsou lišky, tchoři a kuny, je přirozené. Rovněž je třeba zabránit přítomnosti myší a potkanů, které zase láká krmivo.

Domácí produkty z vlastního chovu

Chov drůbeže není náročný. Naopak, už za minimální péči můžete získat domácí vajíčka a chutné zdravé maso či tuk. Tak do toho, zajistěte si domácí produkty z vlastního chovu drůbeže i vy!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení