Zpět

Jak začít chovat slepice

Přidáno: 2.1.2019 23:24.00 Počet shlédnutí: 4024

02 Leden 2019

Bydlíte v domě se zahradou a uvažujete nad tím, že začnete chovat drůbež na vajíčka? Plány mohou vypadat lákavě, pokud ovšem nevíte, jak na to, měli byste se na domácí chov slepic pořádně připravit. My vám prozradíme, co vše na začátek potřebujete. Vysvětlíme si také, na co byste si měli dát pozor, aby vás realita nezaskočila.

Jak začít chovat slepice

Nosnice pro drobnochov

Jako první si vyberte vhodné plemeno. Nosnice mají potlačený pud kvokania. Určitě jste už slyšeli o leghornka, Orávka, plymutkách či Minorka. Nosivé plemena snášejí vajíčka skoro celoročně, nižší snášky jsou typické pouze pro chladnější měsíce a období přepeřování. Dobrými nosnicemi jsou obyčejně lehké a středně těžké plemena. U těchto druhů je snáška přibližně 80 až 220 vajec ročně iv domácích podmínkách. Navíc tyto slepice při dobré péči velmi efektivně zhodnocují podávané krmivo.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější plemena nosnic patří:

• Hybridky - jsou odolné slepice určeny výhradně na snůšku vajíček. Nejsou vhodné k množení, jejich úkolem je téměř každodenní snášení vajíček. Doporučené jsou zejména plemena Isabrown či Dominant. Hybridka snese téměř 300 ks vajec za rok, nejčastěji s hnědou skořápkou.

• Plymutky - otužilé, klidné slepice, vyznačují se vynikající užitkovostí. Jsou vysoce masité a patří mezi výborné nosnice. Užitkovost v snůšce se pohybuje u těchto slepiček mezi 180 až 220 vejci, a to i v zimním období.

• Leghornka - sněhobílé leghornka vynikají svou krásou. Dokáží snést až 250 ks vajíček během roku a barva jejich skořápky je vždy čistě bílá. Na rozdíl od hybridek jsou leghornka plaché, nečekejte tedy, že se s radostí rozběhnou oproti vám, když jim budete nosit krmivo

• Sussexky - klidné, krotké slepičky, které přinášejí užitek hned dvakrát. Nejenže snášejí až 250 ks vajíček s krémovou až hnědou barvou skořápky, ale i jejich maso se považuje za delikatesu.

Jak má vypadat kurník pro slepice

Dříve, než si slepice přinesete domů, měli byste jim připravit kurník a výběh. Kurník je pro chov slepic naprostou nezbytností. Poskytuje slepicím úkryt před nepřízní počasí, ale i před dravci, které by si rádi pochutnali na kuracinka. Velikost kurníku vybírejte podle zamýšleného počtu slepic, které plánujete chovat.

Jak má vypadat kurník pro slepice

Nejvhodnější jsou prosvětlené kurníky, které se dají otevírat, čímž se usnadňuje jejich čištění. Kurník by měl zajišťovat dostatečné větrání a měl by mít prostor vyhrazený pro snáškovém hnízda, odkud by se měli dát vajíčka pohodlně vyjmout. V zimě by měl slepicím poskytovat útočiště před zimou a průvanem.

Čím krmit slepice

Pokud chcete mít ze slepic užitek, je třeba je i kvalitně krmit, nejlépe dvakrát denně. Například taková denní spotřeba lehkých nosnic bývá okolo 120 g suché krmné směsi, v níž se nachází správný poměr makro i mikroživin. Mezi nejčastější krmiva pro slepice patří zrno, zejména pšenice. Může se použít i ječmen nebo loupaný oves. S kukuřicí však raději opatrně. Barviva, které obsahuje (zeaxantin a xantofyly), sice krásně zbarví žloutky do zlatova, no nadměrný přísun takového krmiva může u slepic způsobit protučnělost.

Mnozí chovatelé se spoléhají na krmné směsi, které obsahují vyvážený poměr živin, zejména vitaminů a minerálů. Krmení můžete obohatit o zelené krmivo, a to buď tím, že slepicím dopřát výběh na trávě, nebo jim nasekáte pampeliškové listy, jetel, mladou kopřivu, zda nastrouháte jablka a řepu.

"Na přilepšení" jsou vhodné i zbytky z kuchyně. Dejte si však pozor, abyste neskrmovali plesnivé nebo zkažené jídlo. Slepice není odpadkový koš a takový odpad by mohl poškodit její trávení. Za úvahu stojí i fakt, že vše, co slepice zkonzumují , zároveň ovlivňuje kvalitu vajec, které produkují.

Čím krmit slepice

Nezapomeňte na krmítka a napáječky pro drůbež

Časy, kdy se v pohádkách rozsypaly zrno pro slepice jen tak po dvoře, se už dávno minuly. Nechcete přilákat holuby, u kterých hrozí riziko přenosu různých onemocnění a parazitů, nasypte slepicím krmivo do misky nebo krmítka. Vynikajícím řešením proti plýtvání krmiva jsou automatické krmítka. Přesně nadávkami krmivo drůbeži a vy tak předejdete jeho znehodnocení a znečištění. Na podobném principu fungují i automatické napáječky. Jejich výhoda spočívá i v tom, že zajistí drůbeži čistou vodu na delší dobu, i v případě vaší nepřítomnosti.

Vitamíny pro drůbež na zvýšení snášky

Víte, jak dosáhnete zdravý a výnosný chov? Tak, že slepicím zabezpečíte vše, co potřebují. Někdy však ani při té nejlepší péče o drůbež nedosáhnete pokrytí všech výživových požadavků. Rizikové jsou zejména období maximální produkce vajec, ale i zimní období či onemocnění rozšířené v chovu. Právě tehdy se doporučuje přidávání doplňkových vitamínů - minerálních směsí a organických kyselin. Vitamíny pro drůbež zvyšují apetit u zvířat, zlepšují konverzi krmiva, posilují imunitu a přispívají k pevné struktuře kostí a skořápky vajec.

Zdravé slepice = spokojený majitel

Na chov slepic je dobré se předem připravit. Věci, které jsme zmiňovali, jsou pro domácí užitný chov základ. Postupem času sami zjistíte, co byste ještě mohli vylepšit. Věříme však, že pokud se o drůbež budete dobře starat, přinese vám domácí chov mnoho výhod.

Slepice

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení