Zpět

Poznejte s námi nejkrásnější papoušky světa

Přidáno: 25.9.2019 14:00.55 Počet shlédnutí: 4805

25 Září 2019

Na světě je asi 350 různých druhů papoušků. Mnohé z nich jsou pro své krásné zbarvené peří či inteligenci a milou, přítulnou povahu chovány iv domácnostech. Mezi oblíbence patří například amazonské papoušky, šedý žako, kakadu či ary, které jsou i velmi komunikativní. Pokud vás zaujaly tyto nevšední opeřenci, viz přehled 10 nejkrásnějších papoušků na světě.

Poznejte s námi nejkrásnější papoušky světa

1. Kakadu Žlutočečelatý

Tento druh kakadu, nazývaný také kakadu žltochochlatý, latinsky Cacatua galerita, patří k nejrozšířenějším druhům papoušků žijících na australském kontinentu. Kromě Austrálie se vyskytuje také v Indonésii a v Nové Guineji. Dosahuje hmotnost kolem 780 g a délku 50 cm, ve volné přírodě se dožívá přibližně 20 - 40 let, v zajetí to může být až 70 let. Peří papouška Kakadu Žlutočečelatý je krásné sněhobílé, pouze spodní pera chocholu, spodní strana křídel a ocasu jsou zbarvené jemně do žluta.

Zobák tohoto papouška je šedočerný, podobně jako i jeho nohy. Samci tohoto druhu mají černou barvu oční duhovky, zatímco u většiny samiček je barva duhovky více červenohnědá. Zajímavostí tohoto druhu je nápadný chochol na hlavě, který jim dodává originální vzhled a také výrazná inteligence. Kakadu Žlutočečelatý je proto častým domácím mazlíčkem ve své domovině, jakož i na celém světě.

2. Amazoňan bronzovokrídly

Pionus chalcopterus, česky Amazoňan bronzovokrídly, je středně velký neobvykle zbarvený druh papouška původem z Jižní Ameriky (Venezuela, Ekvádor, Kolumbie, Peru). Jeho peří prochází od tmavě fialové, resp. modré barvy do elegantního bronzového odstínu na křídlech. Papoušek má okraje pírek fialové barvy, bledě růžové zbarvené peří na hrdélku a spodní část bříška může přecházet až do zářivé červené. Povahou je to klidný a společenský papoušek, velmi hravý a bystrý. Ve volné přírodě obývá dutiny stromů.

3. Lory tmavý

Papoušek s latinským jménem Pseudeos fuscata je nejen krásný na pohled, ale je i mimořádně aktivní a hravý. Právě díky tomu je jedním z nejoblíbenějších papoušků na světě. Inteligentní papoušci tohoto druhu také velmi dobře napodobují lidskou řeč. S chutí se hrají s hračkami nebo komunikují s lidmi. Pocházejí z Papuy - Nové Guineje, kde obývají tropické a subtropické lesy a živí se ovocem, nektarem a semeny. Z tohoto důvodu mají rádi různé pamlsky s ovocem v podobě tyčinek pro velké papoušky. Samec a samička vypadají stejně - oba mají jasno oranžově zbarvenou horní část hrudníku, smetanové peříčka na hrudi, šedé nohy a tmavě oranžový zobák.

4. Kakadu růžový

Tropický vzhled papouška kakadu růžový roseicapilla je charakterizován růžovou hrudí, růžovým krkem a tváří. Jeho horní část těla a krátký ocas jsou nenápadné světle barvy. Samci a samičky vypadají téměř stejně, rozdíl je jen v barvě očí, která je u samečků tmavohnědá a u samiček narůžovělá. Vyskytují se ve velkých hejnech, které zahrnují až 1000 ptáků. Často dovádějí na obloze akrobatické kousky a při hledání potravy procestují velké vzdálenosti.

5. Ara modrožlutá

Známá je také pod jménem Ara ararauna. V dospělosti dosahuje hmotnosti až 1 kg a délku 81 - 91 cm, proto se na její chov vyžadují klece pro velké papoušky. Tento velký modro - žlutý papoušek pochází z Jižní Ameriky, kde se vyskytuje ve vlhkých lesích a bažinách. Má nápadně modrou horní část těla a výrazně jasně žluté spodní část. Díky okouzlujícímu zbarvení, inteligenci a schopnosti mluvit se tyto ary staly jedním z nejoblíbenějších doma chovaných ptáků.

6. Papoušek šedý konžský

Žako šedý (Psittacus erithacus) je nejinteligentnějším druhém ze všech mluvících papoušků na světě. V zajetí se může dožít až 60 let. Má nenápadně šedě zbarvené peří, na ocase jasně červené. Pochází z deštných pralesů východní a střední Afriky. Samec i samička vypadají podobně. Říká se, že žako šedý je najzhovorčivejším papouškem. Ve své domovině se živí semeny a obilím, v domácnostech mu dobře padne například speciální směs pro africké papoušky Premium.

7. Aratinga sluneční

Aratinga (Aratinga solstitialis) jsou hlučné, ale nesmírně půvabné endemické papoušky pocházející z Jižní Ameriky. Jejich pestré peří zahrnuje žluté, červené, oranžové, modré a zelené barvy. Kromě toho mají bílou skvrnu kolem očí a zelené značení na křídlech. Stejně jako u mnoha jiných druhů papoušků, iu nich vypadá sameček stejně jako samička. Aratinga jsou známé i tím, že napodobují lidský hlas. Zajímavostí je, že na rozdíl od dospělých jedinců má mladičká Aratinga olivově zelené zbarvení. Teprve po dosažení věku 6 měsíců se pere změní na směs různých jasných barev.

Poznejte s námi nejkrásnější papoušky světa

8. Ara hyacintový

Jde o výjimečně krásné zbarveného papouška, který dosahuje délky až 1 m a hmotnost cca 1,5 - 2 kg. Je to největší létající druh papouška na světě. Anodorhynchus hyacinthinus, jak se latinsky jmenuje Ara hyacintový, žije v centrální části jihoamerického kontinentu. Tyto ary mají jasno modré peří a velký zobák korálkový žlutou skvrnou. Podobně žluté zbarvení se nachází také kolem jejich očí.

9. Eklektus

Eclectus roratus, původem z Papuy - Nové Guineje, nikoho nenechá na pochybách, že si právem zaslouží patřit mezi nejkrásnější papoušky světa. Samec papouška má jasno zelené peří, samice ptáků se pyšní jasno červeným a fialovým zbarvením. Dalším pozoruhodným rozdílem mezi oběma pohlavími je zbarvení zobáku. Zobák samečka má oranžovou horní část a žlutou špičku. Samičky mají zobák černý. Eklektus se řadí mezi mírné, klidné a společenské ptáci.

10. Ara arakanga

Poznejte s námi nejkrásnější papoušky světa

Ara macao, nazývaná také Ara arakanga je jedním z najpestrofarebnejších papoušků na světě. Často se chová iv domácnostech, kde se jí na podporu zářivých barev peří podávají vitamíny pro papoušky. Její celkovému zabarvení dominuje šarlatově červená barva. Ocasní pera jsou bleděmodré, ale najdeme mezi nimi i kombinaci červené a modré barvy. Velké a středně velké pera na křídlech jsou žluté, s výrazným zeleným koncem. Na křídlech se však nacházejí také modré, zelené a červené pera. Lícní oblast obličeje ary arakangy je čistě bílá, bez pírek. Horní část zobáku má rohovinové zabarvení, přičemž spodní část je šedočerná. Oko této krasavice mezi papoušky má žlutou duhovku.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení