Zpět

Ukážeme vám, jak pečovat o exotické ptactvo

Přidáno: 2.12.2018 15:12.23 Počet shlédnutí: 1531

02 Prosinec 2018

Exoty odpradávna fascinovaly lidi svým exotickým zjevem, barevným peřím, zpěvem a neobvyklou inteligencí. Například o Žáková se říká, že jeho inteligence se rovná vědomostem tříletého dítěte. Není divu, že se řady jejich nadšených chovatelů stále rozšiřují. I vy jste podlehli jejich kouzlu a rozhodli jste se pořídit si některého z těchto opeřených krasavců? V tom případě vám jistě přijdou vhod rady, jak chovat exotů.

Ukážeme vám, jak pečovat o exotické ptactvo

Jak správně krmit exoty

Exotické ptactvo vyžaduje velmi specifické krmivo pro exoty. V případě krmných směsí pro velké papoušky si všímejte, zda neobsahuje více než 50 - 60% olejnatých semen. Jde například o slunečnici, vlašské a para ořechy, piniové oříšky, arašídy a podobně. Krmivo pro exoty s vysokým podílem tuků zbytečně zatěžuje trávicí trakt papoušků a způsobuje jejich zvýšené ukládání v organismu. Zbývajících 40 - 50% směsi by měly tvořit sacharidové semena. Ty představují oves, pšenice, zelené, červené nebo žluté proso, ale i sušené ovoce a vitamínové doplňky.

Malé a středně velké papoušky vyžadují trošku jiný poměr - sacharidové semena by měly tvořit 60 - 70% a olejnatá semena by neměly přesáhnout 30% směsi. Hotové namixované krmivo pro papoušky je výbornou pomůckou zejména pro začínající chovatele, ale i v jejich případě doporučujeme doplňovat krmnou dávku čerstvým zeleným krmivem a ovocem. To je důležité hlavně z pohledu barviv a vitamínů.

Pozor na kvalitu krmných směsí

Velkým problémem krmných směsí je přítomnost plísní, které vpočiatočných stádiích jejich růstu ještě nemusí být okem viditelné. Přesto však jejich dlouhodobější příjem může způsobit nevratné poškození organismu. Je to kvůli obsahu toxinů, které plísně produkují. Změny se podepíší na snížené kvalitě peří, trávení a poruchách v snůšce. Dejte si proto záležet na výběru krmiva a orientujte se podle složení, čistoty a kvality jednotlivých složek. Po otevření obalu krmivo pro exoty vždy opět uzavřete a tak ho chránit před průnikem vzdušné vlhkosti.

Pozor na kvalitu krmných směsí

Význam gritu při trávení

I exoty patří mezi ptáky. To znamená, že jejich trávicí trakt má tzv. svalnatý žaludek, kde probíhá mechanické trávení a tzv. žláznatý žaludek, kde se mechanicky zpracována potrava štěpí enzymaticky. Svalnatý žaludek pomáhá ptákům trávit zrno, které se v něm drtí a promíchává.

V přírodě by si exotické ptáky zajistily písek nebo kamínky potřebné k drcení zrna sami. Při domácím chovu jim účinnou náhradu musíme opatřit my. Jde o grit, který se vyrábí z drcených mořských mušlí. Při jeho absenci v krmení dochází k nedostatečnému rozmělnění krmiva a tím k poruchám trávení a využitelnosti přijímaného krmiva.

Co je nejlepší na krásné peří a pevný zobák

Aby měli exotické vtákylesklé peří hýřící barvami a silný, tvrdý zobák, potřebují přijímat v potravě dostatek vápníku. Na to je ideální sépiová kost. Kromě zmíněného vápníku je navíc i zdrojem potřebného jódu. Pelichání, tedy výměna peří, je obzvláště náročný proces při kterém nelze zapomínat na příjem vitamínů, minerálů a bílkovin. Ideálním zdrojem těchto látek je naklíčené krmivo, především slunečnice nebo proso. Obsahují méně olejů a více výživných látek než ostatní.

I papoušci rádi mlsají

Nekrmte exoty pochoutkami, které by jim mohly uškodit. Zapomeňte na čokoládu, ta je pro papoušků stejným tabu jako je alkohol, kofein, či dokonce avokádo. Nabídněte jim raději zdravé a chutné pamlsky pro papoušky s obsahem medu, ořechů a ovoce.

Potřebujete i krmítka a napáječky

Pokud s chovem exotických ptáků jen začínáte, tak nezapomeňte si koupit vhodné nádoby na krmivo a vodu. Nejlepší takové, které rozšafně opeřenci nebudou mít šanci převrátit. Na výběr máte krmítka pro papoušky a exoty z rozličných materiálů, vyhotovené v nejrůznějších tvarech, určené pro jednoho či více ptáků. Stejně existují ajmnohoraké napáječky pro papoušky, které zajistí exotu dostatek vody na delší dobu.

Potřebujete i krmítka a napáječky

Kde jejich ubytovat?

Tak, jak pejsek či kočka mají svůj pelíšek, o kterém vědí, že patří jen jim, i svým opeřeným společníkem musíte opatřit klec či voliéru. Do interiéru nebo na balkon či terasu je nejvhodnější umístit klec. Vždy ji však vybírejte s přihlédnutím na velikost a počet opeřenců.

Pokud plánujete chovat exotické ptactvo v exteriéru, nejlépe uděláte, když ptákům postavíte přiměřeně velkou voliéru. Nezapomeňte do ní umístit budky pro papoušky na ochranu exotů před nepříznivým počasím a také dostatek bidielok a hraček. Ty zabrání vaši miláčci nudili a zkracovaly si dlouhou chvíli vytrháváním pírek, či jinou neplechu.

Chov exotů hodně vyžaduje, ale i hodně přináší

Exotické ptactvo vyžaduje zvláštní péči. Jeho chov s sebou přináší nejen spoustu radosti, ale také zodpovědnosti. Doufáme, že vám naše rady pomohli a přejeme vám hodně chovatelských úspěchů.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení