Zpět

Zvládněte zakládání jezírka v zahradě jako profesionál

Přidáno: 23.9.2019 20:33.35 Počet shlédnutí: 1380

23 Září 2019

Zahradní jezírko dodá zahradě další rozměr a vytvoří podmínky pro pěstování nových druhů rostlin. Kromě estetické funkce také poslouží k osvěžení ptáčků, případně se v něm dají chovat okrasné rybky. Nemusíte se bát, že to sami nezvládnete. Pokud budete dodržovat následující rady, odměnou vám budou krásné chvíle relaxu strávené na břehu vlastního jezírka.

Zvládněte zakládání jezírka v zahradě jako profesionál

Výběr vhodného místa, velikosti a tvaru jezírka

Jezírka v zahradě umisťujeme z dosahu listnatých i jehličnatých stromů. Padající listy a jehličí by znečišťovaly vodní hladinu a silné kořeny by mohly poškodit fólii na dně. Nejméně vhodným místem na zakládání jezírek je jižní svah pro nežádoucí přehřívání vody a množící se řasy. Rovněž není vhodné vybrat místo, kde slunce svítí více než 7 -8 hodin denně.

Tvar jezírka si můžeme vybrat jakýkoliv, můžeme si dokonce zvolit i zahradní jezírko s vodopádem, měli bychom ho však přizpůsobit zahradě. Nezapomeňme, že tvar a velikost jezírka určují spotřebu fólie. Můžeme v něm vytvořit různé hloubky, což využijeme při výběru rostlin s různými nároky. Plocha jezírka nemá být menší než 10 m2 a minimální hloubka by měla dosahovat 80 - 150 cm (pokud v něm chceme chovat i rybky). Menší zahradní jezírka vůbec nejsou praktičtější. Naopak rychleji zarůstají, tvoří se v nich více zelených řas a vyžadují více péče a údržby.

Zakládání jezírka krok po kroku

Po vyznačení tvaru jezírka přistoupíme k výkopu. Dbáme o to, abychom postupně hloubili jednotlivé terasovité plochy jezírka, přičemž zachováváme stejnou výšku břehů. Ty zpevníme proti klesání, například pomocí dřevěných kolíků. Dno pečlivě očistíme od kamenů, ostrých předmětů, kořenů a všeho, co by mohlo způsobit poškození fólie. Hotovou jámu vysypeme vrstvou jemného písku, následně vysteleme podkladovou geotextilií, kterou pospojovat horkovzdušnou pistolí a povrch vyhladíme.

Na geotextilii od středu jezírka směrem ke okrajům natahujeme PVC nebo EPDM (gumokaučukovú) fólii. Na okrajích nešetříme, protože po naplnění jezírka vodou se fólie ještě stáhne. Vyrovnáme záhyby a můžeme napustit první vodu. Nezapomeneme si při napouštění změřit přítok a celkovou délku napouštění, abychom věděli, kolik m3 má jezírko. Budeme to potřebovat při koupi filtračních zařízení nebo různých chemických přípravků. Po napuštění jezírka přebytečnou fólii odřízneme. Pokud chceme, aby jezírko bylo osvětlené iv noci, použijeme solární svítidla, které mu dodají nevšední atmosféru.

Břehy jezírka upravíme pomocí kamenů

Břehy jezírka upravíme pomocí kamenů

Břehy zakryjeme oblázkovou fólií nebo vyložíme kamenivem či samonosnými kameny. K zahození není ani druhá možnost, kdy můžeme břehy zasypat pomocí drobného štěrku. Pokud je zpevníme nášlapnými kameny, budeme se moci procházet po okraji jazierka.V blízkosti vodní plochy pak vysadíme okrasné rostliny, například kvetoucí čechravy (Astilbe), denivky (Hemerocallis), funkie (Hosta) či kontryhel (Alchemillamollis). Velmi pěkně vypadají také teplomilné rostliny vysazené v květináčích.

Vysadíme vodní rostliny do jezírka

Aby bylo zahradní jezírko hezké, zdravé a plné života, vysazujeme přímo do něj vodní rostliny. Umísťujeme je přitom do různých perforovaných košíků nebo jutových pytlů, aby jejich ryby nepoškodily. Na podporu biologické rovnováhy se však kromě rostlin doporučuje i instalace filtračního zařazení, které je vhodné doplnit UV lampami. UV lampa vyzařuje vysoce účinné ultrafialové záření pronikající hluboko do vody, které ničí všechny zelené jednobuněčné organismy (řasy) a choroboplodné zárodky.

Vysadíme vodní rostliny do jezírka

Při jezírkách podle umístění rostlin rozlišujeme 4 hloubkové zóny. Jde o pobřežní, brčálově, mělkou a hlubokou zónu. Samostatnou kategorií jsou lotosy a lekníny, které jezírko dokonale zkrášlí. Při výběru dodržujeme druhovou rozmanitost, přičemž se snažíme o:

zabránění růstu řas
• okysličení vody a
• poskytnutí úkrytu pro ryby.

Držíme se přitom zásady, že do jezírka vysazujeme cca 5 ks vodních rostlin na 1 m2 rozlohy jezírka.

Vodu v jezírku třeba udržovat čistou

Vodu v jezírku třeba udržovat čistou

Zakládání jezírka v zahradě, ba ani jeho další používání se neobejde bez metod, jak vyčistit jezírko a různých forem úpravy vody. Úprava vody je obzvláště důležitá, pokud v jezírku chováme rybky. Jelikož ryby ohrožují různé druhy parazitů, bakterií a plísní, doporučuje se do zahradních jezírek přidávat léčivé přípravky. Podobně fungují i přípravky proti řasám, například AlgoPond Forte bez obsahu mědi, který spolehlivě ničí přemnožené riasya zabraňuje jejich dalšímu růstu.

Jak na chov rybek v zahradním jezírku

Pokud je jezírko dostatečně velké, hluboké, vysazené vodními rostlinami a nezapomněli jsme ani na filtraci, můžeme ho doplnit rybičkami. Mezi oblíbené druhy patří barevné koi kapry, zlaté rybky, karas či šedě. Největší výhodou takového chovu ryb v zahradním jezírku je jejich nízká náročnost. Žijí, jedí a zdržují se na jednom místě, aniž vyžadovaly neustálou péči. Jediné, co od nás budou potřebovat, je krmivo pro jezírkové ryby.

Jak na chov rybek v zahradním jezírku

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení