Zpět

Víte, jak správně krmit králíky?

Přidáno: 3.1.2019 0:24.27 Počet shlédnutí: 4360

03 Leden 2019

Pokrýt všechny nutriční potřeby králíků rozhodně není jednoduché. Mnozí začínající chovatelé se už spálili na některých nevhodných druzích krmiv. Neudělejte stejnou chybu a neexperimentujte. Chutné a nezávadné krmivo obsahující všechny potřebné složky napomáhá rychlému a bezproblémovému růstu mláďat. Stejně je odpovědné za dobrý zdravotní stav chovua pravidelné prírastky.V dnešním článku si vysvětlíme, jak správně krmit králíky, které krmiva jsou pro ně vhodné a kterým se raději obloukem vyhněte.

Víte, jak správně krmit králíky?

Na úvod si řekněme něco o specifikách trávicí soustavy králíků a jaký vliv má na výběr a zužitkování krmiva.

Trávení u králíka

Králíci jsou býložravci, to znamená, že jejich převážnou složku potravy v přírodě tvoří hlavně tráva, různé druhy bylin a zelenina. Tomu je přizpůsobena i jejich trávicí soustava. Jde hlavně o zuby, které jim kontinuální dorůstají a proto se musí neustále obrušovat při žvýkání. Dále je to velmi dlouhé tenké střevo, v ktoromprebieha vstřebávání dostupných živin, kterých je však ve vláknině málo.

Potrava pak putuje do tlustého střeva, odkud jsou kratší částice vlákniny přesunuty do objemného slepého střeva. Slepé střevo představuje něco jako fermentační komoru, kde se nachází množství symbiotických bakterií. Ty rozkládají celulózu rostlinných buněk a využívají ji na své množení. Delší částice a nerozpustná vláknina slepé střevo obcházejí a pokračují rovnou do hrubého čreva.Tu se z nich formují známé tvrdé bobky.

Aby trávení u králíka fungovalo, je na to potřeba správný substrát, tedy krmivo. Králičí střeva mají ve své stěně velmi tenkou vrstvu svalů a střevní obsah se posouvá především tím, že jej dopředu tlačí další potrava. Králík proto potřebuje téměř neustále žrát - a to zejména krmivo obsahující velké množství nestravitelné vlákniny. Výborným pomocníkem pro plynulé krmení králíků je automatické krmítko.

Seno je základ

kralik žere seno

Až 70% potravy králíka by mělo tvořit seno. Králík by ho měl mít neustále k dispozici, protože jeho hlavní složkou je vláknina. Ta podporuje peristaltiku střev a udržuje rovnováhu mikrobiálního osídlení ve střevech. Seno se skládá z různých druhů trav, bylin a květin. Nejhodnotnější je horské a luční seno. Důležité je, aby seno neobsahovalo jedovaté rostliny, aby nebylo zaprášené, navlhlé, zapařené nebo plesnivé. I kvalitativní složení sena může být různé. Závisí na obsahu jednotlivých trav a bylin, od způsobu a délky sušení a také způsobu skladování.

Zelené krmivo

Zelené krmivo je nejvhodnější potravou pro králíky během vegetačního období. Má vynikající dietetické vlastnosti a obsahuje až 80% vegetační vody. To pomůže králíkovi zlepšit pitný režim i během léta. Jaké zelené krmivo použít? Nejčastěji se jedná o polní nebo luční trávu, máslový směsky, případně vojtěšku a krmné zeleniny. Ty představuje například tuřín, zelí, nebo kedluben. Nezapomeňte, že zelené krmivo má vkládat do vhodných krmítek, nejlepší jsou jesle pro králíky, ze dřeva nebo kovu.

králíka krmí děti

Králíkům můžete také podávat nať z kořenové zeleniny, jako je mrkev, ředkev, nebo petržel. V žádném případě nepodávejte králíkům zelené krmivo z chemicky ošetřených porostů nebo nakosené v blízkosti frekventovaných silnic. Vyhýbejte se také porostem, kde se vyskytují toulaví psi a kočky. Zelené krmivo z takových oblastí může být totiž kontaminovány jejich exkrementy. Tyto mohou obsahovat zárodky závažných onemocnění, rizikových pro králíky. V případě, že přecházíte na zelené krmení ze suchého, nezapomeňte, že přechod by měl být pozvolný a měl by trvat přibližně dva týdny. Králíci by měli mít během tohoto období neustále k dispozici seno.

Jadrové krmivo

Představuje významnou složku krmiva, ale netřeba to s ním přehánět. Králíci obecně oblibě různé druhy jádrovin, ale jejich konzumaci je třeba omezovat především u starších jedinců. Nadměrné krmení jaderným krmivem způsobuje zažívací potíže a jezodpovedné za protučnělosti jedinců. Z jádra se doporučuje zejména oves a ječmen. Pšenice není velmi vhodná, protože má nižší obsah vlákniny. Kukuřice se nedoporučuje kvůli vysokému obsahu škrobu a přírodních barviv - zeaxantinu a xantofylů, které jsou zodpovědné za nežádoucí nažloutlé zbarvení zaječího tuku.

Netradičné kŕmenie

Vhodným doplňkem krmiva pro králíků jsou i větvičky břízy, topolů, vrby, lísky nebo ovocných stromů. Králíci si na nich s radostí pochutnají a navíc jim tvrdé větvičky obrousí dorůstající zuby. Znáte topinambury? Jejich pevné hlízy rostoucí pod zemí jsou pro králíky doslova pamlskem. Topinambury jim navíc dodají vitamíny B1, B2, H, C a D, inulin a pektin (vláknina), železo, vápník, fosfor a zinek.

kraliky zeru konare

Vitaminové doplňky

Ani při tom nejpečlivějším výběru krmiv si nemůžeme být jisti, že králíkům nebudou chybět některé nutriční prvky. Ideální je doplňovat jim krmnou dávku doplňkovými krmivy. Ty imzabezpečia optimální hladinu živin, potřebných ve všech fázích růstu a vývinu. Vhodné je například doplňkové minerálně-vitamínové krmivo MIKROS Králík pro výkrm a odchov králíků.

Čemu se určitě vyhněte

Existujú pravidlá pri kŕmení, ktoré sú na zachovanie zdravého chovu králikov alfou a omegou.

kralik a pampeliška

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení