Zpět

Víme, jak krmit holuby. Naučte se to i vy

Přidáno: 25.9.2019 14:08.59 Počet shlédnutí: 21288

25 Září 2019

Krmení holubů má velký vliv na jejich zdravotní stav, odolnost vůči chorobám, výkonnost a v neposlední řadě i na jejich vzhled. To znamená, že je důležité nejen při výkrmových, ale i při výstavních či poštovních holubech. Základem pro správný odchov holubů je optimální složení krmné dávky. Pojďme si tedy říci více o jednotlivých krmivech pro holuby.

Víme, jak krmit holuby. Naučte se to i vy

Jak funguje trávení u holubů

Pro pochopení specifického jídelníčku holubů je třeba ovládat alespoň základy anatomie a fyziologie trávicí soustavy ptáků. Příjem potravy začíná přes zobák, v ústní dutině holub cítí chuť potravy prostřednictvím hrbolků na vrchní části jazyka. Zadní část jazyka je ukončena hrtanem, přes který se potrava dostává do pružného vaku potaženého zevnitř žlázami, tedy do volete. Zde se pevná potrava smíchá s vodou a nabobtná. Po přechodu do svalnatého žaludku se pomocí drobných kamínků rozemele na drobnou kaši - tzv. mechanické trávení.

V žláznaté žaludku pomocí enzymů žaludeční šťávy proběhne chemické trávení a trávenina postupuje do tenkého střeva. Zde se takto připravená potrava začne spotřebovávat. Živiny procházejí pomocí vlásečnic ve stěnách střev do krve a za pomoci krevního oběhu se dostávají do různých části těla. Zbylá nespotřebovaná potrava se přes tlusté střevo dostává do kloaky a přes konečník odchází z těla jako trus. U holubů patří k zvláštnostem fakt, že nemají žlučový měchýř. Žluč tak přechází z jater přímo do střeva.

Namíchejte si krmivo pro holuby

Krmivo pro holuby je dostupné také předem namíchané přímo v prodejnách, přičemž většinou jde o krmivo pro poštovní holuby. S trochou znalostí a potřebných znalostí to však zvládnete i ve vlastní režii. Pokud si sami připravujete krmivo pro holuby, platí zásada, že by mělo být co nejpestřejší. Samozřejmě, musíte mít na zřeteli, abyste jím holubům zajistili přísun potřebného množství bílkovin, tuku, cukrů, minerálních látek a vitamínů. Nejvhodnější jsou proto krmné směsi pro holubů, které obsahují:

75% obilovin (ječmen, pšenice, oves, kukuřice, proso)
30% luštěnin (bob, hrách, vikev, lupina, čočka)
5% olejnin (řepka olejka, slunečnice, sezam, lněná semena)

Nezapomeňte na krmení holubů šťavnatými krmivy

Šťavnatá potrava pro holubů ve voliérách a v zimním období může být zastoupena např. mrkví, vařenými bramborami, brokolicí, špenátem, čekankou, pampeliškou, řeřichou nebo salátem. Pro holuby, které jsou uzavřeny a nemají možnost volného přeletu, je možné podávat i sušené ovoce nakrájené na kousky a namočené ve vodě. Podávat jim můžete například jablka, hrušky, či rozinky.

Nezapomeňte na krmení holubů šťavnatými krmivy

Zkrmovat možná i suchý rozdrcený nebo v kyselém mléce či vodě rozmočený chléb. Nesmí však být plesnivý. Frekvence krmení holubů by měla být cca třikrát denně. Praktičtější a zároveň výhodnější je proto použití krmítka se zásobníkem, ke kterému mají holubi přístup po celý den.

Minerály a vitamíny pro holuby vybírejte i podle sezóny

Minerální látky, vitamíny a esenciální aminokyseliny jsou nezanedbatelnou součástí krmných dávek. Pro správnou funkci organismu je důležitý nejen obsah, ale i poměr jednotlivých živin, vitamínů a minerálů. V období pelichání, odchovu mláďat, zvýšeného fyzického výkonu u poštovních holubů nebo zhoršených povětrnostních podmínek se doporučuje obohatit tradiční krmivo pro holuby přimícháváním přípravků obsahujících speciálně vitamíny pro holuby.

Například komplex vitamínů A, E a D v tekutém preparátu Kombisol AD3 se používá například na zvýšení životaschopnosti mláďat, v období reprodukce, při stresu, transportu, sníženém příjmu krmiva, zda náhlém poklesu snášky, ale i při snížené oplozenosti a líhnivosti vajec.

Minerály a vitamíny pro holuby vybírejte i podle sezóny

Při krmení holubů nesmí chybět probiotika a příměsi

Krmení holubů probiotiky je třeba zejména v době pelichání nebo po léčbě antibiotiky. Jde o krmiva nebo přípravky s obsahem prospěšných bakterií, které napomáhají holubům k lepšímu trávení či konverzi krmiva a zvyšují jejich imunitu vůči infekčním onemocněním. Patří mezi ně zejména tyto krmiva:

Pivovarské kvasnice - mají zároveň vysoký obsah bílkovin a vitamínů, zejména vitamínů ze skupiny B.

Bílý jogurt s živými kulturami alebsmú chýbaťo acidofilní mléko - zvyšuje přírůstky na váze, zmírňuje průjmy, podporuje tvorbu hemoglobinu, zabraňuje přemnožení nežádoucí mikroflóry (i kokcidií).

Kefír - pomocí bioaktivních peptidů stimuluje imunitní systém, podporuje vstřebávání živin v trávicím traktu.

Dalším nezanedbatelným prvkem při správném postupu, jak krmit holuby, je podávání gritu. Grit pomáhá holubům s mechanickým trávením potravy ve svalovém žaludku, kde promícháváním potravy s tvrdými částečkami dochází k jejímu drolení a rozmělňování. Je tedy nedílnou součástí správného krmení a trávení holubů.

Umožněte holubům stálý přístup k vodě

Voda je nedílnou součástí krmení všech druhů zvířat. V průměru jeden holub vypije 20 - 50 ml vody denně, přičemž v zimě příjem klesá přibližně na 15 ml. Holubi vodu sají tak, že do misky ponoří celý zobák a sacím mechanismem nasávají tekutinu.

Tato zvláštnost je odlišuje od ostatních druhů ptáků a drůbeže a zároveň vytváří potřebu pro udržování stavu vody dostatečně vysoko. Pro tento účel jsou přizpůsobeny speciálně napáječky pro holuby. Voda by měla být holubům k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně v dostatečném množství a kvalitě. Její teplota by neměla přesáhnout 15 ° C a v zimě by neměla namrzat. Celkově přijímání vody je závislé na vnější teplotě ovzduší.

Alternativní příspěvky:

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení