Zpět

Těchto 9 rad vám pomůže při chovu králíků

Přidáno: 2.12.2018 14:58.24 Počet shlédnutí: 3743

02 Prosinec 2018

Chov králíků se na vesnicích znovu začíná rozmáhat. Jak mnozí jistě vědí, králičí maso patří mezi nejdietnějším druhy mas, je chutné a lehce stravitelné. Jatečnou hmotnost přitom králík dosáhne již za čtyři měsíce. Pokud se však rozhodnete chovat králíky, tak musíte mít na to vhodné podmínky. Jejich zanedbání totiž může vést k různým problémům, snížené užitkovosti až úhynem. Pojďme se tedy spolu podívat, na co byste při chovu ušáků určitě neměli zapomínat.

Těchto 9 rad vám pomůže při chovu králíků

1. Vyberte si vhodné plemeno

Různé druhy plemen mají i různé nároky na podmínky chovu. Ideální je, pokud se poradíte se zkušenými chovateli. Nejvhodnější pro začínající chovatele jsou střední a malá plemena. Charakterizuje jejich nenáročnost a vysoká plodnost.

Mezi takové druhy patří například vídeňský, francouzský stříbrný či nitranský králík, slovenský šedomodrý rex nebo činčila. Ideální je, když se na začátek zaměříte na chov jednoho plemene. Teprve později můžete přejít na chovatelsky náročnější druhy, případně na chov několika plemen současně.

2. Ustájení králíků netřeba podceňovat

Nejvhodnější na chov králíků jsou vnější králíkárny, které mohou mít jedno, ale i několik pater. Tyto králíkárny mohou představovat klece s drátěnou podlahou, případně dřevěné králíkárny. Je možné využít i volný způsob chovu v chlívku na zemi. Při každém způsobu však dbejte o to, abyste důsledně dodržovali čistotu.

Důležité je také, aby zvířata měla dostatečné větrání, ale zároveň byly chráněny před průvanem, deštěm, sněhem, větrem či přímým sluncem. Pro králíky je obzvláště nebezpečné vlhké teplo, které může za vznik a šíření mnoha vysoce nakažlivých onemocnění.

Ustájení králíků netřeba podceňovat

3. Dodržujte vhodné kombinace králíků v kotcích

Rozměry jednotlivých kotců je třeba přizpůsobit velikosti plemen a počtu králíků. V každém případě dodržte zásadu, aby v kotci bylo raději méně, než příliš mnoho králíků. Dbajtetiež na pravidlo individuálního ustájení plemenných jedinců. Mláďata nebo králíci chovaná na maso můžete odchovávat společně. I zde však musí být odděleny samci a samice.

4. Králík nikdy nesmí vyhládnout

Králík bývá nejaktivnější v noci, proto mu vždy večer naplňte misky. Jelikož je králík býložravec, nejvhodnější potravou je pro něj luční seno, ale i ječmen či oves. Krmení mu můžete zpestřit suchým chlebem a pečivem, pozor si však dávejte na nebezpečné plísně.

Pro chov králíka jsou vhodné také kompletní krmné směsi, mrkev, kedlubny, jablka a jiné zelené krmivo. Králíkům můžete nabídnout i větvičky ovocných stromů, vrby či Rakytov - určitě si pochutná. Nezapomeňte, že pokud králík nemá co zbloudilému Hryzadlu, začne se krmit znečištěnou podestýlkou.

5. Krmivo patří do krmítek

Nepokládejte krmivo králíkům na zem. Přestože jsou králíci čistotné zvířata a pro své potřeby si obvykle rezervují jeden z koutů kotce, pravděpodobnost znečištění krmiva na podlaze je velmi vysoká. Proto vždy ukládejte seno a zelené krmivo do jesliček nebo krmítek a zrno do nádob k tomu určených. Odmítnuto seno můžete použít jako podestýlku.

Krmivo patří do krmítek

6. Voda je součástí krmení

Nepodceňujte v chovu králíků význam vody. Obecně platí, že mladší králíci mají vyšší spotřebu vody než starší jedince. Dostatek vody je obzvláště důležitý při vysokých, ale i velmi nízkých teplotách. Žíznivé králíci mají vyšší náchylnost k trávicím problémům a hromadění toxických látek v těle, což má za následek nemalé zdravotní problémy.

Nedostatek vody dokonce může být jedním z důvodů, proč laktující samice požírají svá mláďata. Vodu králíkům podávejte v miskách nebo napáječkách. Velmi vhodné jsou napáječky s dvojguličkovou technologií, jakou je například i napáječka s cucátkom.

7. Chov králíků si pojistěte vakcínami

Mezi nejčastější onemocnění šířící se v chovech králíků patří mor králíků a myxomatóza. Mor králíků se objevuje zejména na jaře a na podzim, patří k vysoce nákazlivýmhemoragickýmvírusovým onemocněním a je schopen v krátkém čase usmrtit dokonce celý chov. Myxomatózy přenáší bodavý hmyz a podobně jako u moře, i této chorobě většina králíků podlehne. Léčba při těchto onemocněních není možná, dá se jim však předejít pravidelnou vakcinací.

8. Antikokcidiky můžete zachránit mladé králíci

Kokcidióza, kterou zapříčiňují nitrobuněčné protozoárne parazity, rovněž může v chovech způsobit velké ztráty. Proto se doporučuje prevence ve formě antikokcidik a probiotik, obzvláště vhodných pro samice během porodu a po porodu a také pro mláďata v době odstavu. Krmiva obsahující antikokcidik nebo přípravky, které se aplikují do vody na pití, pro králíky představují ideální řešení.

9. Králíci pravidelně kontrolujte

Chov králíků je náročný především v tom, že tato zvířata chována uzavřeny v určitém prostoru. Tím se zvyšují požadavky na naplnění všech přirozených potřeb, které mají od přírody. Pravidelnou kontrolou jejich zdravotního stavu však můžete zabránit mnohým nepříjemnostem.

Věříme, že pokud důsledně dodržíte naše rady, budete se těšit ze zdravých a spokojených zvířat.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení