Zpět

Rybičky do akvária pro začátečníky

Přidáno: 13.3.2019 22:50.17 Počet shlédnutí: 5389

13 Březen 2019

Rybičky v akváriu jsou ideální pro lidi, kteří kvůli alergii, nedostatku prostoru nebo času nemají možnost opatřit si jiné domácí zvířátko. Barevný svět pod hladinou navíc působí tajemně a zklidňuje rozrušenou mysl. Ne každá rybička je však vhodná pro začátečníka. Pokud nemáte s chovem akvarijních rybek zkušenosti, nenechte se zlákat okouzlujícími, ale náročnými druhy ryb, aby vás případné neúspěchy neodradily. V dnešním článku vám poradíme, jak se vyhnout začátečnickým chybám, ale i to, jaké rybky si vybrat, pokud chcete maťdoma kout, který bude vaší pýchou a oázou klidu.

Rybičky do akvária pro začátečníky

Začínáme s akvaristikou

Pokud o chovu akvarijních rybiček nemáte ani ponětí, nevadí. Měli byste však vědět, čím začít a na co si dát při zařizování akvária pozor. Na začátek doporučujeme zvolit akvárium menších rozměrů. Je to proto, že s ním nebudete mít tolik práce při pozdější údržbě. Ideální je akvárium s objemomv rozmezí 50 - 120 litrů. V případě, že plánujete dnovysadiť živými rostlinami, počítejte s výškou maximálně 50-60 cm. V opačném případě byste později mohli mít problém s prosvícením až na dno.

Akvárium neumísťujte tam, kde je příliš rušno - rybky by to jen zbytečně stresovalo. Nenechávejte ho ani na přímém slunci či v místnosti, kde se kouří. Stejně byste si měli promyslet, zda zvolená polička nebo stolek dlouhodobě unesou zátěž naplněného akvária. Do akvária nepatří kameny obsahující vápenec, ani ulity, lastury a pomalované hračky, jejichž barvy se ve vodě rozpouštějí. Pozor dávejte i na ostré skalky a jiné předměty, o které by se rybky mohly poranit.

Začínáme s akvaristikou

Čím vybavit akvárium

Filtrace a topné tělísko s termostatem - většina rybiček totiž pochází z tropů a je zvyklá na teplotu vody v rozmezí 24 až 27 ° C.
Vzduchové pumpy - zajistí dostatečné množství kyslíka.Okysličovanie akvária je velmi důležitá součást správného fungování akvária. Rybky jsou díky němu vitálnější a zdravější. Kromě toho je důležité pro správné fungovanienitrifikačných bakterií, které jsou nezbytné pro zachování biologické rovnováhy v akváriu.
Odkalovací zvon a síťka na manipulaci s rybkami - odkalovací zvon se používá k vyčištění písku při čištění akvária. Při vypouštění se dává do písku, s jeho pomocí se písek zvíří a nečistoty z něj se snadno dostanou ven.
UV sterilizátor - účinně zabraňujevzniku bakteriálních a plísňových ochorení.Navyše potlačuje vznik řas a sinic v akváriu.

Čím vybavit akvárium

Nejvhodnější rybičky pro začátečníka

Živorodka duhová (Poeciliareticulata)

Mnohé z nás ji znají i pod jménem "Paví očko", které dostala podle krásné a barevné ocasní plutveu samečků. Gupka jsou nenáročné a v případě, že si pořídíme samečka i samičku, v akváriu se nám poměrně rychle rozmnoží. Patří mezi živorodky, což znamená, že rodí živé a soběstačné mláďata. Nezapomeňte, že gupka, podobně jako všechny živorodky, vyžaduje v potravě silné zastoupení rostlinné (zelené) potravy. Při jejím nedostatku se totiž může stát, že samice porodí mrtvé potomstvo. Abyste tomu předešli, poskytněte jí například hlávkový salát, mrkev, okurku nebo špenát.

Nejvhodnější rybičky pro začátečníka

Tetra červená (Hyphessobryconflammeus)

Tetra je velmi nenáročná, v houfech žijící společenská rybka z Jižní Ameriky.V akváriu dobře vychází zejména s terčovci nebo skalární. Je světločervené barvy se stříbřitým leskem, boky mámosadzovo-hnědé, bříško bělavé. Zadní část těla tetryje zářivě červená, ploutve, s výjimkou prsních, jsou cihlově červené. Doporučujeme chovat spolu alespoň 8 kusů rybek, což je dostatečné množství pro zachování přirozených životních podmínek.

Tetra nejlépe vyniknou na tmavém dně. Až při téměř dokonalých světlených podmínkách se totiž ukážeich jemné červené zbarvení se stříbřitým leskem. V příliš silně osvětlené nádrži své sfarbeniestrácajú. Tyto rybky patří mezi všežravci, což znamená, že přijímají prakticky jakoukoli potravu. Můžeme jim s úspěchem podávat živé, mražené i vločkové univerzální krmivo. Rybky snesou v akváriu i chladnější vodu.

Danio pruhované, "zebřička" (Daniorerio)

Jde o aktivní společenskou rybu žijící v houfech. Pokud se v jeho případě chceme vyhnout stresu, tak mu umožníme žít v akváriuv společnosti minimálně 6-8 a více jedinců. Danio se nejčastěji vyskytuje v horní části nádrže. Dorůstá do velikosti přibližně 5 cm, existuje iv křídlatého variantě.

Přísavník (Ancistrus)

Ancistruspatrí mezi rybyvhodnépre začínající akváriá.Je známý tím, že na dně nádrže spotřebovává zbytky organické hmoty, tedy to, co rybky nesežrali, jakož i odpadlé části rastlín.Medzi jeho oblíbenou potravu patří larvy komárů, malé červy, dafnie a vylíhlé listonožci -Artemiasalina. I přesto, že se o přísavník mluví jako o "čistič akvárií", v žádném případě nenahrazuje UV sterilizátory.

Ancistrus pochází z řek v deštných pralesích Jižní Ameriky, proto bychom mu v akváriu měly vytvořit podmínky co nejblíže k těm přirozeným. To znamená, že v akváriu by měl mít množství rostlin, naplavené dřevo, kameny s dutinami, dobře okysličenou a podle možnosti proudící vodu. Jelikož v řekách, odkud pochází, je málo světla a voda není průzračná, vyhovovat mu bude spíše tlumené světlo.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení