Zpět

Pusťte ovce do zahrady. Cenné rady pro začínající chovatele ovcí.

Přidáno: 9.9.2019 23:11.06 Počet shlédnutí: 10977

09 Září 2019

Chov ovcí na Slovensku má dlouholetou tradici. Ačkoli dnes už bohužel ovčáctví jako takové upadá, stále více lidí začíná chovat ovce v zahradě. Ovce jsou totiž výborné živé sekačky. Někteří je dokonce považují za domácí mazlíčky a chovají jejich pro radost. Zda-li vyzkoušet první nebo druhou variantu, přečtěte si nejprve návod, jak se starat o ovce v zahradě.

Pusťte ovce do zahrady. Cenné rady pro začínající chovatele ovcí.

Chov ovcí v zahradě se vyplatí

Ovce domácí patří mezi přežvýkavci, to znamená, že má tři předžaludky (bachor, čepec, knihu) a jeden žaludek (slez). Právě toto složité trávicí ústrojí přežvýkavců je dokonale přizpůsobeno na trávení rostlinné potravy. Ovce se při dostatku trávy pase celoročně. Navíc, na rozdíl od krávy, dokáže spásat trávu až ke kořínkům, tedy velmi nízko. To se osvědčuje zejména brzy na jaře a na podzim, kdy je tráva nižší než přes léto

Chov ovcí v zahradě se vyplatí

Na příčině je odlišný způsob přijímání potravy: kráva při pasení jazykem obtočí dlouhý trs trávy a rázů hlavy ho odtrhne. Ovce trávu zachycuje horním a dolním pyskem, načež ji odšklbne. Výhodou pastva travní plochy ovcemi je vypásanie "dohladka", takže pokud máte v zahradě potřebný počet oveček, sekání trávy si můžete vyškrtnout ze seznamu zahradních prací. V zimě je však třeba naplnit ovečkám krmítka na seno kvalitním materiálem. Pro odstavená jehňata se zase osvědčilo krmení pomocí plastové láhve s dudlíkem či Vedrová krmítko.

Ovečky potřebují i vodu a sůl

Ovce by měli mít vždy k dispozici dostatek čisté vody a doplňkové minerální krmivo. Ideální je například Mikros, které působí příznivě na zlepšení a udržení dobrého zdravotního stavu zvířat a jejich reprodukční schopnost. Navíc pomáhá zvyšovat užitkovost a zlepšuje příjem a využití krmiva. Minerální lizy umístěte vždy pod stříšku, nenechávejte je volně na trávě, kde by mohli zmoknout. Pravidelně kontrolujte, zda ovcím nechybí voda. Obzvláště v horkých letních měsících je vysoká pravděpodobnost, že její spotřebují mnohem větší množství, než během chladnějších či deštivého dní.

Ovečky potřebují i vodu a sůl

Doporučujeme používat žlabové nebo automatické napáječky pro ovce, které se postarají o to, aby zvířata netrpěli žízní. Na přilepšení jim můžete nabídnout jablíčka, mrkev, řepu, sušený chléb či rohlíky. Pozor si dejte hlavně na pěstovanou zeleninu, ovoce či květiny. Ovečky se s radostí pustí i do rybízu keřů, bramborové natě, či spadaného ovoce. Mladé ovocné stromky, obzvláště jejich kůra, jim také může padnout za oběť. Neváhejte tedy a ještě před vypuštěním oveček do zahrady jejich pečlivě ochraňte pomocí pletiva.

Připravte jim přístřešek pro ovce, kde se budou moci ukrýt

Ovečky můžete chovat venku během celé sezóny. Postačí jim přístřešek ze dřeva, chráněný alespoň ze dvou stran, který budou moci využívat v nepříznivém počasí. Nemusíte se o ně obávat ani v případě, že bude příliš horko či zima. Vlna totiž ovečky spolehlivě ochrání před výkyvy teplot směrem nahoru i dolů.

V zimě ovečkám zabezpečte maštal, tzv. ovčín. Výška ovčína by měla dosahovat minimálně 2,5 m. Podlahu vykládat nemusíte, vhodná je i natvrdo udusaná hlína, na kterou budete dávat slámu na podstielanie.Čo se týká plochy oken ovčína, měla by dosahovat alespoň 1/20 z rozlohy podlahy.

Košiarovanie - regulované spásání pastviny

Pastvina nebo zahradní plochu můžeme spásat i postupně. Tento způsob se osvědčil zejména z pohledu budoucího výnosu zelené biomasy, jak a jzlepšenia pohnojeném pastviny, resp. zahrady až o 150%. To má také za následek zvýšení počtu rostlinných druhů. Při tomto postupu pastvy ohradíme určitou část travnaté plochy pomocí plotů pro ovce.

Na dané části necháme ovce pást se po dobu jednoho nebo i více dní. Následně košár přesuneme vedle, na ještě nespasené místo. Plochu si vypočítáme tak, že na jednu ovci připadne plocha 2 - 3 m2. Ohradu nenecháváme na jednom místě více než 2, maximálně 4 dny. Ovce znovu vypouštíme na danou plochu až o 5, případně 6 týdnů. Do té doby by se pastvina měl zregenerovat.

I domácí chov ovcí upravuje legislativa

I domácí chov ovcí upravuje legislativa

Povinnost registrovat chov vzniká každému držiteli ovcí a koz (bez ohledu na počet chovaných zvířat) ještě před zahájením činnosti. Chov ovcí si můžete zaregistrovat prostřednictvím tiskopisu "Registrace chovu", které poskytují regionální střediska plemenářské služeb SR, š. P. Veškeré podrobnosti potřebné k registráciuvám poskytnou na webových stránkách CEHZ chovatelská služby České republiky.

Vyplněný tiskopis musí následně schválit příslušná regionální veterinární správa (RVPS). Další informace zaměřené na péči o ovce můžete získat od členů Svazu chovatelů ovcí a koz na Slovensku. Pokud plánujete chovu ovcí věnovat i nadále, můžete se také stát jedním z nich.

Výhody a nevýhody chovu ovcí na zahradě

Výhody:
• Odpadá vám povinnost sekat trávu.
• Na rozdíl od hučících sekaček ovečky spásají trávu potichu.
• Nemusíte sbírat napadané ovoce.
• Ovce pohnojit zahradu kvalitním hnojivem.
• Mají mírnou povahu, mohou se stát vaším domácím mazlíčkem.
• Pohled na pasoucí se ovečky mírní stres a působí uklidňujícím dojmem.

Nevýhody:

• Při nedostatečném oplocení ovečky spásy i ovocné keře, ovoce či zeleninu.
• Trávník je po ovečka místy pokrytý trusem.
• Ovce potřebují v rámci péče ostříhat vlnu, ošetřit paznehty, odčervit apod.
• Přes zimu je nutné zajistit jim chráněný ovčín a dostatek rostlinné potravy.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení