Zpět

Péče o mořské prasátko

Přidáno: 2.1.2019 23:26.37 Počet shlédnutí: 1411

02 Leden 2019

Mnoho rodičů podlehne tlaku dětí a rozhodne se koupit jim domácí zvířátko. Jako nejméně problematické se více jeví právě mořské prasátko. Je malé, málo sežere, netřeba ho venčit, neplatí se za něj daň a postačí mu malý životní prostor. Navíc má mořské prasátko milou tvářičku a hebký kožíšek a díky péči o něj se děti mohou naučit odpovědnosti a proniknout do tajemství říše zvířat. Pokud uvažujete o koupi tohoto domácího zvířátka nebo jste si ho již pořídili, tak pak jsou tyto řádky určeny právě vám.

Péče o mořské prasátko

Obecně o morčatech

Mořské prasátko, resp. morče, je hlodavec pocházející z Jižní Ameriky. Přestože je známých až 8 druhů mořských selat, v domácnostech se chová jen jeden z nich - morče domácí. Morče patří k společenským druhům zvířat a oblibě společnost jiných jedinců svého druhu. Dožívá se čtyř až osmi let a za svůj život si dokáže vybudovat krásný vztah s celou rodinou. Podle délky srsti známe krátkosrsté a dlouhosrstá plemena. Za zmínku stojí americké, crested a teddy morčata s krátkou srstí, z dlouhosrstých jsou to například peruánské, angorské a coronet morčata.

Klece pro morčata

Na trhu se nachází velký výběr klecí pro morčata. Ideální je, když klec obsahuje i výběh. Morčata je možné chovat v interiéru, více jim však vyhovuje vnější chov. Dbejte o to, aby byl výběh umístěn ve stínu, zejména v létě. V zimě je třeba zvířátko přesunout do interiéru, aby netrpělo chladem. Při výstelce dna klece používejte slámu nebo piliny. Pozor si dávejte na prašnou podestýlku, která by mohla dráždit sliznici dýchacích cest zvířátka. Samozřejmostí vybavení klece jsou doplňky v podobě krmítka a napáječky.

Mořské prasátka jsou velmi aktivní a zvědavé stvoření. Rady přelézají a oslabily předměty, které jim do klece vložíte. Pokud jim uděláte radost rozličnými potrubími, prolézačkami a skrýšemi, tak vám budou vděčné. Díky dostatku podnětů se nebudou nudit a dělat neplechu

Čím krmit mořské prasátko

Mořské prasátka jsou býložravci. To znamená, že jejich jídelníček je složen převážně z rostlinné potravy, bohaté na vlákninu. Hlavní součástí krmiva morčat je kvalitní seno. Dalšími významnými složkami jsou obiloviny, zejména kukuřice, sója, zelenina a ovocie.Morčatá mají dlouhé tenké střevo a komplikované trávení, proto věnujte výběru vhodné stravy dostatečnou pozornost. Krmná dávka pro morčata by měla být složena ze 65% sena, 20% zeleniny, 5% ovoce a 10% obilovin. S krmením morčat to však netřeba přehánět, protože mají sklon k obezitě.

Čím krmit mořské prasátko

Vhodné krmivo:

• Seno- bez obsahu prachových částic, zejména kvalitní luční a horské, zajišťuje vstřebávání vody a pohyb tráveniny ve střevech.

• Zelenina a ovoce - mrkev, jablko, brokolice, hlávkový salát (podávejte pouze v malých množstvích), nať z mrkve, ředkvičky, sladká paprika (ne pálivá), kedlubny, šalátováuhorka, cuketa, dýně, patizon, krmná řepa.

Vhodné krmivo:

• Krmné směsi pro morčata - kombinované krmné směsi složené z obilovin, krmných mouk a vitamínů.

Nevhodné krmivo:

• Zelí - (obyčejná nebo čínská), způsobuje nadýmání, případně průjem, která může skončit až smrtí.

• Cibule, česnek, pórek

• Rajčatová nať, bramborové klíčky a slupky - rajčatová nať je pro morče jedovatá a bramborové klíčky obsahují solanin, toxický rostlinný alkaloid.

Misky a napáječky pro mořské prasátka

Při výběru vhodné misky pro mořské prasátko si všímejte velikost, materiál a stabilitu výrobku. Obecně platí, že plastové misky jsou nevhodné, vzhledem k tomu, že jsou lehké a morče jejich často převrhne. Mnohem praktičtější jsou těžší misky vyrobené z keramiky s hladkou povrchovou úpravou. Oceníte je i při mytí a čištění.

Vodu by mělo mít mořské prasátko neustále k dispozici. Misky položené na zemi nejsou nejvhodnější z toho důvodu, že morčata si do vody zvyknou zanést nečistoty z podestýlky a krmiva. Proto jsou ideálním řešením napáječky s cucátkom. Pokud zvířátku pořídíte napáječku s průsvitnou nádržkou, tak budete moci bez problémů sledovat objem zbývající vody a v případě potřeby ji okamžitě doplnit.

S morčetem na procházce

Kdo řekl, že morče nemůžete vzít na procházku? Jako záruku bezpečnosti mu však natáhněte pohodlný postroj, se kterým se nemusíte obávat, že se vám zvířátko někde zatoulá. Postroj pro morče by měl být měkký a zároveň dostatečně pevný, aby se zvířátko nevyšmyklo za vlastním dobrodružstvím. Mořské prasátko oblečené v postroji jednoduše připněte na vodítko a hurá na výlet.

Mořské prasátko pravidelně kontrolujte

Mořské prasátko pravidelně kontrolujte

Přestože jste péči o mořské prasátko svěřili do rukou dětem, nezapomeňte, že odpovědnost za jeho dobrý zdravotní stav leží na vašich bedrech. Děti si častokrát neuvědomují, že se zvířátkem není něco v pořádku a oznámí vám to až tehdy, když je už pozdě. Všímejte si, zda je morče čilé a veselé, zda má jasné oči bez výtoku, lesklou, pevnou srst a přiměřený apetit. Pokud se vám něco nezamlouvá, tak nečekejte, až se příznaky zhorší. Předem si zjistěte, který veterinář ve vašem okolí se specializuje na hlodavce a neprodleně ho is pacientem navštivte.

mořské prasátko

Přihlášení