Zpět

Nebojujte marný boj se škůdci. Známe způsob, jak se zbavit šneků v zahradě

Přidáno: 6.9.2019 23:11.21 Počet shlédnutí: 3083

06 Září 2019

Šneci v zahradě už potrápili nejednoho zahrádkáře. V jeden den máte krásný zelený salát a druhý den jsou z něj už jen objedené zbytky. A nejen to, při pohledu na zničené květinové záhony vám zůstanou jen oči pro pláč. Nečekejte, dokud slimáky zničí celou zahradu. Vyzkoušejte naše rady a zbavte se šneků rychle a účinně.

Nebojujte marný boj se škůdci. Známe způsob, jak se zbavit šneků v zahradě

Jak na slimáky v zahradě

Hlavní důvod, proč se slimákům v zahradách tak dobře daří, je ten, že šneci, lépe řečeno plzáků, nemají přirozených nepřátel. Kromě toho se rozmnožují velmi rychle a vyhovují jim zejména vlhké podmienky.Dokážu však napáchat i pořádně škody. Jen jeden jediný slimák dokáže během jedné noci pozřít potravu odpovídající asi čtvrtině jeho tělesné hmotnosti.Čo potom zůstane ze zahrady, pokud ji šneky celou zámoří?

Možná jste již slyšeli o tom, že nejjednodušší je slimáky jednoduše posbírat. Vyplatí se vyzkoušet to zejména těsně po dešti, nebo v noci, protože právě to je čas, kdy slimáky vyrážejí za potravou. Hledání si můžete také usnadnit, jestliže porozkladáte po zahradě ploché desky. Slimákům poslouží jako úkryt, proto je tam ráno najdete. Posbírejte je do nádobky a vyneste někam daleko, odkud se už nebudou mít šanci vrátit. Pokud však boj s hlemýždi očividně prohráváte, je čas nasadit silnější zbraně, jaké představují různé přípravky proti slimákům.

Pahltné jsou zejména plzáků a slizniačiky

Pahltné jsou zejména plzáků a slizniačiky

V zahradách se nejčastěji setkáváme se plzáků velkým (Limaxmaximus) a slizniačikom polním (Derocerasagreste). Tyto druhy mají rády zejména vlhko, proto se u nás objevují zejména v letech bohatých na srážky. Schovávají se na vlhkých místech ve stínu, kde zvyknou i přezimovat. Odtud se pak na jaře vydávají hledat potravu. Nejvíce jim chutná zelí a salát, ale nepohrdnou ani kořeny mrkve, hlízami brambor, zralými jahodami či spadaným ovocem.

To však ani zdaleka není všechno. Tím, že poškozují nejrůznější části ovocných rostlin (plody, semena, kořínky, květy i listy), otevírají bránu pro vstup mnoha infekčních onemocnění. Výměšky slizu zase snižují kvalitu a vzhled rostlin i plodů. Pozor, nemylte si plzáků se slimákem zahradním (Helixpomatia). Šneci zahradní nám totiž v boji s plzáků pomáhají tím, že požírají vajíčka plzáků.

Nepodceňujte preventivní opatření

Jak je známo, slimáky oblibě vlhkost, teplo a tmu - proto je nejčastěji nacházíme po dešti nebo v noci. Řešením je tedy vytvořit na zahradě takové podmínky, které jim nevyhovují. Začněte například zavlažováním. Zalévejte rostliny přímo u kořenů a nezvlhčujte zbytečně jejich okolí. Pozornost věnujte i kompostu. Umístěte ho co nejdále od záhonů a dříve, než ho použijete, jej nejprve prosejte a zkontrolujte.

Nepodceňujte preventivní opatření

Trávu nenechávejte zbytečně vysokou, raději ji pravidelně koste. Jelikož šneky mají rádi všelijaké úkryty, posbírejte ze zahrady nejrůznější desky, kameny, nádoby, hromádky trávy a odstraňte všechny vlhké zákoutí, které objevíte. Můžete je však také využít, pokud z nich uděláte přirozené, pravidelně kontrolovány lapače. Typickým lákadlem pro slimáky je i mulč, proto ho vždy před použitím nechte mírně proschnout

Hlístice jsou účinná ochrana před slimáky

Hlístice (Phasmarhabditis hermafrodita) je přirozeným parazitem šneků. Obyčejně se nanáší pomocí postřikovačů ve formě tekutého přípravku. Obsahuje mikroskopické, asi 1 mm velké hlístice aktivně vyhledávající hlemýždě. Do těla jim pronikají dýchacím otvorem a slimáky rychle usmrtí.

Bariéry proti slimákům ochrání záhony i záhony

Bariéry proti slimákům ochrání záhony i záhony

Další z možností jak bojovat proti slimákům jsou mechanické bariéry. Aby se šneky mohli pohybovat, potřebují vlhko, proto jim pomocí bariéry proti slimákům a plzáků snadno znemožníte pokračovat v cestě na záhon. Díky své schopnosti absorbovat velké množství vody bariéra proti slimákům vytváří suché, nepříznivé podmínky pro život těchto zahradních škůdců. Navíc přímý kontakt šneků nebo plzáků s granulemi způsobuje rychlou dehydrataci, co hlemýždě znehybní.

Na podobném principu dotyku funguje i gel proti slimákům. Je to tzv. mechanická ochrana zahrad a půd proti slimákům. Představuje fyzickou bariéru mezi rostlinami a slimáky. Jednoduchou aplikací gelu vytvoříte nepřerušovaný kruh kolem rostliny, který si přejete před slimáky ochránit a svěží květiny, křupavý salát nebo červenající se jahody zůstanou nedotčeny.

Zvolte si přípravky proti slimákům odolné vůči dešti

Někteří zahrádkáři propagují v boji proti slimákům posyp okrajů záhonů i šneků samotných solí. Toto opatření však téměř okamžitě ztrácí na účinnosti, v okamžiku, kdy začne pršet. Navíc sůl proniká do půdy a znehodnocuje ji na delší dobu, takže ohrozí i rostoucí květiny či zeleninu. Mnohem lepším způsobem je použít kontaktní a požerový přípravek na slimáky DesimoDuo. Účinná látka pod názvem metaldehyd se nachází ve formě granulí, které jsou pro šneky vysoce atraktivní. Navíc je odolný vůči dešti, což je vzhledem k aktivitu slimáků důležitý předpoklad jistoty zásahu.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení