Zpět

Naplňte krmítko pro slepice kvalitním krmivem

Přidáno: 25.9.2019 13:50.25 Počet shlédnutí: 2785

25 Září 2019

Aby byly slepice zdravé, odolné, brojlery pěkně přibírali a nosnice snášeli mnoho vajíček, potřebují vhodné a vyvážené krmivo. To by mělo obsahovat všechny živiny, které jsou klíčové pro jejich růst a produkci. Pokud vás zajímá, jak správně krmit slepice, přečtěte si, co by jim v krmítko nemělo chybět a co z jejich krmiva raději vylučte.

Naplňte krmítko pro slepice kvalitním krmivem

Jak podávat slepicím vodu

Dospělé slepice za den vypijí asi čtvrt litru vody při běžných teplotních podmínkách. Přístup k čisté vlažné vodě (s teplotou cca 12 - 18 ° C) by měli mít neustále, nejen během hlavního krmení. Voda se může slepicím podávat v miskách nebo různých jiných nádobách, zde však hrozí nebezpečí, že dojde k jejímu znečištění nebo vylití. To může způsobit problémy s dehydratací, zejména během horkých letních měsíců. Doporučuje se proto měnit ji vícekrát za den.

Výborným řešením, kterým se vyhnete oběma zmíněným potížím, jsou tzv. automatické napáječky. Voda je v nich dávkována postupně, přičemž se vždy doplňuje čistá. V zimě jsou vhodné napáječky s topnou podložkou, které zabrání zamrzání vody i během silných mrazů. Vodu přitom vyhřejí do konstantní teploty přibližně 5 - 10 ° C.

Kompletní krmné směsi pro drůbež

Asi nejčastěji krmena krmivo pro nosnice představují právě krmné směsi, které většinou obsahují zrno, vyřazené obilí, minerály a vitamíny. Slepicím je můžete podávat v suchém nebo zvlhčeném stavu. Platí zásada, že nikdy najednou nepřipravíme více krmiva, jako jsou slepice schopny pozřít během půl hodiny. V opačném případě by zejména v létě mohlo dojít ke zkysnutí nebo zaplísnění krmiva.

Kompletní krmné směsi pro drůbež

Výživnou směsku připravíme například smícháním suché krmné směsi, například šrotu s mlékem nebo syrovátkou. Tak krmivo obohatíme o mléčné bílkoviny. Přimícháním nastrouhané mrkve, řepy, pampeliškových listů nebo kopřivy do směsi přidáme vitamíny a vlákninu. Směs neděláme příliš lepivou, ani příliš suchou. Suchá směs jde slepicím těžko "dolů krkem", příliš mokrá se jim zase naliepa na zobáky.

Jak se navzájem liší krmivo pro nosnice a krmivo pro brojlery?

To, že na kvalitu pícnin ovlivňuje velké množství faktorů, jako je počasí, doba sklizně, kvalita osiva, škůdci a skladování, nikoho nepřekvapí. Rozdíl je však v tom, pro koho je daný typ krmné směsi určený. Pokud tedy chceme krmit drůbež kompletními krmnými směsmi, měli byste si vždy vybrat tu, která je vhodná pro danou věkovou kategorii, případně i plemenný či užitkový typ. Je to proto, že výrobci směsí bilancují výživnou hodnotu jednotlivých směsek tak, aby co nejlépe odpovídala potřebám živin dané kategorie zvířat.

Krmení slepic kuchyňským odpadem

Výhodou domácího chovu slepic je i jejich nenáročnost. Slepice velmi dobře zužitkují odpad z kuchyně, čímž vyřešíte i to, kam s nespotřebovaný zbytky jídel. Dokonce budete překvapeni, s jakou chutí se na ně vrhnou. Slepicím můžete v kuchyni odkládat téměř veškerý biologický odpad, zejména slupky z brambor a zeleniny, vnitřnosti či zbytky jídel. Vhodné jsou i podrcené vaječné skořápky či kosti.

Krmení slepic kuchyňským odpadem

I zde však platí určitá omezení. Slepice není odpadkový koš, proto slepicím nikdy nepodáváme zkažené, shnilé nebo plesnivějící zbytky. Kromě toho, že u slepic mohou vyvolat průjem a další poruchy trávení, mimořádně důležité je i to, že toxiny pocházející z plísní se velmi snadno dostávají do těla a následně se mohou ukládat v mase a vejcích slepic, které pak skončí na vašem stole.

Krmítka pro slepice můžete naplnit i obilím

Správné krmítko pro slepice je chráněno před nevítanými návštěvníky. Toto opatření je důležité nejen z pohledu spotřeby krmiva, ale i kvůli riziku přenosu rozličných parazitárních, infekčních či jiných druhů onemocnění. Do krmítek můžete slepicím nasypat pšenici, kukuřici, ječmen, oves, vařenou žito, proso, lněné, ale i slunečnicová semeno.

Zrniny drůbeži předkládáme v podobě jemných a hrubých šrotů podle věku drůbeže. Pro zvýšení objemu vlákniny můžeme přimíchávat pšeničné a ječné otruby. Vláknina je potřebná k čištění trávicího traktu, ale v krmné dávce by měla být zastoupena maximálně v množství 3 - 6%.

Bílkovinné a energetické složky krmné směsi

Jednotlivé komponenty rostlinného původu můžeme rozdělit do dvou základních skupin - na energetické a bílkovinné. Komponenty musí být zkombinovány tak, aby pokrývaly denní potřebu živin a aby současně nebyl přebytek jedné kategorie krmiv. To by jinak vedlo k metabolickým poruchám v důsledku nevyrovnané krmné dávky.

Energetické krmiva jsou:
• kukuřice, pšenice, rýže, ječmen a melasa

Bílkovinné krmiva představují:
• sójový šrot, sójové boby, hrách, lupina, len a slunečnice

Krmení slepic krmivy živočišného původu

Krmiva živočišného původu poskytují drůbeži výborný zdroj bílkovin a aminokyselin, potřebných pro stavbu organismu. Slepicím můžeme podávat vařené vnitřnosti a krev, rybí moučku a zbytky, pomleté kosti, zbytky z mlékárenské výroby, živočišný tuk, vajíčka a vaječné skořápky.

Jelikož jsou však živočišné krmiva velmi výživné a mají vysokou energetickou hodnotu, měly by být používány jako vedlejší pícniny. To znamená, že by měli jen doplňovat základní krmnou dávku, kterou tvoří zrniny. Pokud by se nedodržovala tato zásada, slepicím by hrozily metabolické poruchy, v horším případě dokonce poškození až selhání činnosti ledvin a jater.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení