Zpět

Křeček, mořské prasátko nebo kočka - jaké zvířátko pro děti vybrat?

Přidáno: 3.2.2020 21:13.17 Počet shlédnutí: 1492

03 Únor 2020

Téměř všechny děti touží po domácím zvířátku. Věděli by o tom vyprávět zejména rodiče, kteří se s prosbami dětí o koupi morčete, psa či kočky setkávají asi nejčastěji. Najít nenáročné zvířátko pro děti není zrovna nejlehčí úkol. My jsme se s ní však poprali, proto pokud si stále nevíte vybrat, přečtěte si náš článek. Poradíme vám, na co se zaměřit a co s sebou přináší péče o jednotlivé domácí zvířata.

Křeček, mořské prasátko nebo kočka - jaké zvířátko pro děti vybrat?

Jak najít nejlepší zvířátko pro děti

Dříve, než se pro nějaké zvířátko rozhodnete, měli byste si tento krok důkladně promyslet. Často se totiž stává, že po prvotním nadšení přijde ochladnutí ze strany dětí a o zvířátko se nakonec musí postarat rodiče. Samozřejmě, je třeba také počítat s tím, že zvířátko není věc a péče o ně i něco stojí.

Každé zvíře potřebuje krmivo, bydlení, pomůcky na hygienu a ošetřování, případně venčení, pravidelné návštěvy u veterináře, očkování, odčervování a v případě onemocnění i léky a zvýšenou péči. Na druhé straně, chov domácího zvířátka může děti naučit odpovědnosti. Zvířecí kamarád také život dětí obohatí po více stránkách, případně často pomůže v situacích, kdy prožívají těžké životní období.

Vybíráme domácí zvířátko pro děti

  • Je nezbytné, aby děti pochopili, že zvířátko není hračka, ale živá bytost.
  • Stejně by si měli uvědomit, že zvířátko se stane plnoprávným členem domácnosti a to na relativně dlouhou dobu.
  • V žádném případě domácí zvířátko nebude jen zábavka, kterou budou moci odložit, když je přestane bavit.
  • Obecně platí, že dětem byste měli dovolit zvířátko až tehdy, když dosáhnou věku 6 let a více.

Křeček je nenáročné domácí zvířátko

Snad nejčastěji se na seznamu zvířat, na kterých se shodnou rodiče i děti, objevuje právě křeček. Křečci však rozhodně nejsou jen malé milé zvířátka, kterým stačí ke štěstí krmivo pro hlodavce a klec pro křečka. Jako první je třeba si uvědomit, že křeček během dne spí a ožívá až večer. V noci pak vykazuje nejvyšší aktivitu, což se projevuje zejména hlučným okusováním klece, škrábáním, loženého, šustění s podestýlkou či vrzáním kolečka na běhání. Nejčastěji se v domácnostech chová křeček džungarský, který se dožívá cca dvou let.

Křeček je nenáročné domácí zvířátko

Na rozdíl od pejsků křečky nepotřebují, abyste je venčili, postačí, pokud jim budete pravidelně čistit klec, kde budou mít dostatek podnětů a nezapomenete jim nasypal čistou podestýlku pro hlodavce. Pokud však děti touží po zvířátku, se kterým by se mohly hrát či mazlit, křečka jim raději nevybírejte. Tento tvoreček je poměrně malý a křehký a děti by mu mohli snadno ublížit neopatrným zacházením. Je třeba také vzít v úvahu, že křečci mohou vás nebo děti pokousat - ačkoli to nemusí udělat schválně.

Morčata mají mírnou a společenskou povahu

Morče nebo i mořské prasátko původně pochází z jihoamerického kontinentu. Dospělý jedinec dorůstá velikosti cca 35 cm a váží v průměru 0,7 - 1,8 kg (podle druhu). Jde o zajímavé, inteligentní a pokud se s nimi správně zachází, tak i přátelské domácí zvířata. Můžete je chovat v interiéru, ale ještě více jim vyhovuje přirozenější vnější chov. Na chov morčat je optimální klec s výběhem, kde umístíte zvířátkům misku s krmivem a napáječku.

Morčata mají mírnou a společenskou povahu

Toto nenáročné zvířátko pro děti můžete vzít i na procházku, stačí, pokud mu obléknete postroj pro hlodavce a můžete vyrazit. Morčata jsou zvědavé, hravé a mají rády přehled o tom, co se v okolí děje. Dříve, než se však rozhodnete pro mořské prasátko, uvědomte si, že při správné péči může dožít až sedmi let. Na výběr máte z těchto druhů morčat:

  • morčata hladkosrsté (americké)
  • morčata dlouhosrsté (angorské)
  • morčata hrubosrsté
  • morčata rozetové
  • morčata kudrnaté (rex)

Kočky jsou nezávislé a samostatné zvířata do bytu

Kočky jsou nezávislé a samostatné zvířata do bytu

Pokud se vaše děti rozplývají při pohledu na koťata a nejraději by to malé měkké klubko měli i doma, dříve, než jim podlehnete, uvědomte si, že kočky mohou dožít 12 - 15 a více let. Jste schopni se o ně po celou dobu kvalitně starat? Mnohé kočky se také rady baví tím, že si ostří drápky na nábytku, nebo se s oblibou šplhají po záclonách. To se sice dá částečně ovlivnit pomocí hraček a škrabek, ale i tak byste na to neměli zapomínat.

Kočky jsou velmi čistotné zvířata a velmi rychle pochopí, kde mají vykonávat potřebu. Pro tento účel jim proto pořiďte záchod pro kočky a vhodnou podestýlku do záchodu. Dalším z důvodů popularity koček je jejich schopnost vyrovnat se se samotou. Ačkoli mnoho závisí také na konkrétním druhu a povahy kočky obecně většinu dne bez problémů prospí a vaše nepřítomnost jejich nijak zarmucuje. Odrostlejší koťata se díky své hravosti mohou stát skvělým zdrojem zábavy pro děti. Nikdy je však nenechávejte spolu bez dozoru. Pokud se kočka cítí ohrožena, bez váhání použije zuby i drápy.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení