Zpět

Kompletní návod jak koupat psa

Přidáno: 25.9.2019 13:40.57 Počet shlédnutí: 2280

25 Září 2019

Existují psi, které zbožňují vodu a při každé příležitosti se do ní vrhnou, aby se namočili. Na druhé straně jsou však i takové, které se vodě vyhýbají, nakolik je to jen možné. Každého psa je však čas od času nutné vykoupat. Čtěte dál a prozradíme vám, jak se připravit a co dělat, abyste to všechno zvládli. Odměnou vám bude čistý a voňavý pes s hebkou a lesklou srstí.

Kompletní návod jak koupat psa

Koupání psa všeobecně

V první řadě je třeba si ujasnit, jak často koupat psa, aniž jsme mu tím nějak ublížili. Kůže a srst psa má totiž samočisticí schopnost, to znamená, že s každým koupáním dochází k odmaštění pokožky, při kterém se kůže a srst zbaví své přirozené ochranné vrstvy. Tím se kůže může stát náchylnější na vznik různých alergických reakcí či infekčních onemocnění. Časté koupání psa tedy pejskovi nedělá dobře, právě naopak, škodí mu.

Úplně postačí, když svého pejska budete koupat maximálně jednou za čtvrt roku. Pro pejsky, které jsou chovány venku, to může být ještě méně. Mnohé nečistoty se ze srsti dají po uschnutí jednoduše vyčesat. Samozřejmě, případy, kdy se pejsek vyválí v něčem "voňavém", nebo se z procházky vrátí zablácený až po uši a svým špinavým kožíškem ohrožuje nábytek, jsou výjimkou. V takovém případě však stačí špinavé místa omýt čistou vodou, bez šamponu.

Na koupání psa je třeba dobře připravit

Není nic horšího, než nechat mokrého psa samého ve vaně a utíkat shánět staré ručníky. Můžete jen hádat, zda se pes zatím pouze otřese (a kapky vody najdete po příchodu od zrcadla až po strop), nebo se rovnou rozhodne z vany vyskočit a rovnoměrně rozptýlit vodu po bytě. Proto si vždy předem přichystejte vše, co budete potřebovat:

• kartáč pro psy nebo hřeben na vyčesávání srsti
• šampon pro psy
• protiskluzovou podložku do vany (pokud koupete ve vaně)
• nerozbitný hrnek na polévání pejska vodou a ředění šamponu
• vatu do uší pro pejska
• suchou čistý hadřík na přetření očí nebo čenichu, pokud se vám je podaří namočit
• dva a více starších ručníků (podle velikosti pejska)

Jak postupovat při koupání pejska

1. Pokud máme většího nebo neposednejšieho pejska, zavoláme si na pomoc někoho, koho pejsek dobře zná.

2. Malého pejska můžeme vykoupat iv lavoru ve vaně, proto si do něj předem napustíme příjemně teplou vodu cca do 1/3.

3. Pejskovi složíme obojek i vše, co by nám mohlo při koupání překážet. Nikdy pejska během koupání neuvažoval! Mohl by se uklouznout a ublížit si.

4. Pejska umístíme na protiskluzovou podložku do vany nebo do rendlíku a nejlépe hrnkem ho důkladně polévat vodou o teplotě asi 30 - 35 ° C tak, aby se srst vydatně namočila.

5. V hrnku si rozředíme šampon s teplou vodou a rovnoměrně ho naneseme pejskovi na srst (záda, břicho, tlapky, hruď, krk i ocas). Směs vmasírujeme do pokožky, přičemž se neustále pejskovi uklidňujícím hlasem přimlouváme.

6. Pomocí hrnku nebo sprchové hlavice nastavené na jemný proud pejska důkladně opláchneme.

7. Když už srst nepění, zlehka ji prsty vymačkáme.

8. Pejska zabalíme do ručníku a vytřít.

9. V chladnějším počasí použijeme fén na dosušení. Pokud je venku teplo, můžeme pejska vzít na procházku, na které přirozeně vyschne.

Na koupání psa je třeba dobře připravit

Jak na koupání velkých psů

Velká plemena se koupou o něco těžší než malé. Samozřejmě, i spotřeba šamponu a vody je při nich vyšší. Pokud chcete vykoupat velkého psa během teplého léta, můžete tak učinit i venku, nemusíte se omezovat jen na koupelnu či vanu. Pejska můžete osprchovat i pomocí hadice, dbejte však na to, aby voda nebyla příliš studená. Koupání psa ve studené vodě může být pro něj nebezpečné, kromě šoku totiž může být také příčinou jeho nachlazení.

Jak na koupání velkých psů

U velkých plemen je častým jevem i koupání se psem. Nejčastěji probíhá v jezerech nebo řekách ve volné přírodě a preferují ho psi, kteří mají rádi vodu a plavání. Zde však jde spíše o společné trávení volného času, resp. hry ve vodě, nejde o mytí či čištění srsti a pokožky.

Dodržujte zásady koupání psa:

• Před koupáním pejska vyčešte.

• Pejskovi při koupání nenamáčejte hlavu.

• Pokud je pejsek při koupání neklidný, mluvte se mu nebo mu nabízejte drobné pamlsky.

• Pokud je venku chladněji, nepouštějte pejska ven, dokud není úplně suchý. Mohl by snadno prochladnout.

• Při výběru šamponu byste se měli řídit jeho složením a druhém srsti pejska. Šampon má mít neutrální pH, aby nevysuší pokožku psa a nezpůsoboval tvorbu lupů.

• Ošetřující šampony, které obsahují např. lanolin (zabraňuje vysoušení srsti) a protein (dodává hebkost a lesk), jsou určeny především pro dlouhosrstá plemena.

• Šampony určené pro hrubosrsté plemena srst nezjemňujú naopak dodávají její drsnost.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení