Zpět

Jaký je ježek jako domácí zvířátko a co potřebuje

Přidáno: 28.1.2020 21:58.30 Počet shlédnutí: 3537

28 Leden 2020

Ježek je vhodný pro lidi bydlící ve městě, v paneláku a dokonce jej mohou chovat i ti, kteří jsou pracovně vytíženi a domů se vracejí až večer. Ježek se nemusí venčit, přes den většinou spí, není náročný na chov, nepouští chlupy a je poměrně tichý. Přečtěte si, jak chovat ježka a možná zjistíte, že je to zvířátko jako stvořené právě pro vás.

Jaký je ježek jako domácí zvířátko a co potřebuje

Ježek africký a Ježek bielobruchý

Nejznámější ježek na domácí chov se nazývá Ježek bielobruchý (Atelerixalbiventris) a pochází z Afriky. Není to tentýž ježek, se kterým se můžeme setkat u nás ve volné přírodě a od svého slovenského jmenovce se odlišuje i tím, že v zimě neupadá do spánku. Jde o roztomilé zvířátko dorůstající do délky 18 - 25 cm a v dospělosti dosahující hmotnost až 0,5 kg. Ježek jako domácí zvířátko vám bude společnost dělat 4 - 6 let, ale některé jedince se mohou dožít až 10 let.

Kromě Ježka afrického bielobruchého se v domácnostech zvykne chovat i Ježek alžírský (Atelerix algirus) nebo jejich kombinace. Setkat se však můžete také s dalšími druhy, jako je Egyptský ušatý ježek (Hemiechinus auritus auritus) a Indický ušatý ježek (Hemiechinus collaris). Od zdomácnění ježků v 80. letech 20. století se již vyšlechtěno množství různobarevných kombinací, mezi které patří i albíni či Flak ježci, tzv. pinto. Křížením Ježka bielobruchého s Ježkem alžírským vznikl Ježek africký bielobruchý, ale při chovu se z času na čas objeví ještě původní forma Ježka alžírského nebo bielobruchého. Nicméně rozeznat, zda se opravdu jedná o původní formu, je poměrně složité.

Ježek africký a Ježek bielobruchý

Jak pečovat o ježka v bytě, aby byl spokojen

Ježka můžete chovat ve skleněném teráriu s větráním nebo v kleci s umělohmotným dnem. Prostor musí být dostatečně velký, protože ježek potřebuje hodně místa, počítejte s minimálně 0,7 m 2 pro jednoho jedince. Jelikož ježek
bielobruchý pochází z Afriky, optimální teplota prostředí by se měla pohybovat v rozmezí 24 - 30 ° C, v noci může teplota poklesnout až na 22 ° C. Je však třeba dávat pozor, aby neklesla pod 18 ° C a aby ježka neohrožoval průvan.

Jak pečovat o ježka v bytě, aby byl spokojen

Na podestýlku nepoužívejte noviny, raději ježkovi na dno nasypte piliny v kombinaci s jemným pískem a neochucené podestýlkou pro kočky (ježci mají citlivý čich). Do terária umístěte dřevěný domeček pro ježka nebo plyšový či látkový úkryt a hračky, aby měl ježek potřebné rozptýlení. Ježci rádi sportují, proto tomu svému nezapomeňte připravit i kolo na běhání, jinak by mohl začít nežádoucím přibírat. Průměr kola by měl být alespoň 28 cm a mělo by mít plnou plochu nebo hustou mřížku, protože ježek se běžně vyprazdňuje během běhání v kole. Podestýlku proto nasypte hlavně do části, ve které se nachází kolo na běhání.

Co žere ježek a co mu nejvíce chutná

Ježek je především hmyzožravec a jeho přirozená strava je hlavně hmyz v různých vývojových stádiích. Živý hmyz se však obtížně skladuje a zejména v zimě se ne vždy dá sehnat. Jako náhradní potrava pro ježka jsou proto ideální kvalitní konzervy a granule pro kočky. Mají vhodnou velikost a minimum tuku, takže je to výborná alternativa. Ježek potřebuje přijímat hodně bílkovin, proto mu na zpestření můžeme podat i moučné červy, cvrčky, šváby, vařené vajíčko či kuřecí maso. Měli bychom se však vyhnout mléčným výrobkům, protože ježek je velmi citlivý na
laktózu.

Co žere ježek a co mu nejvíce chutná

V teráriu se kromě misky na jídlo musí nacházet i miska s vodou, obě dostatečně těžké, aby je ježek při své procházce nepřevrhl. Vhodné jsou zejména keramické misky na vodu, ale najdou se i ježci, kteří pijí rádi i z napáječky. Podstatné je to, aby měl ježek vždy k dispozici čistou vodu.

Ježek je samotář a noční živel

Ve volné přírodě jsou ježci samotáři, proto jim nebude překážet, pokud je budete chovat samostatně a nebudou mít společnost. Někteří ježci žijící v domácnosti však mají rádi i přítomnost jiných ježků. Rádi se spolu hrají a spolu i spí, schoulení do klubíčka v jednom domku. Při samicích chov několika ježků většinou nebývá problém, protože samičky si spolu rozumějí. Při samců to však není stejné. Doporučujeme je raději sledovat a dávat pozor, zda spolu dobře vycházejí.

Ježek jako domácí zvíře má úplně jinou povahu jako pták, či hlodavec. Mohli bychom říci, že ježek je osobnost a více se podobá kočce nebo psovi. Ví se přitulit, ale i naštvat či urazit se. Ježci mají náročnou povahu, bývají tvrdohlaví a hlavně plaší, proto se jim musí člověk dostatečně věnovat, aby si zvykli, že jsou doma. Jsou však ideálním domácím mazlíčkům pro lidi, kteří jsou většinu dne v práci a domů chodí pozdě. Ježek je totiž noční tvor a vůbec mu nevadí, že je doma sám, protože celý den prospí. Určitě ale není vhodný k malým dětem, protože má rád klid a jemné zacházení.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení