Zpět

Jaká kočka je vhodná do bytu? Pomůžeme vám s výběrem

Přidáno: 25.9.2019 13:33.25 Počet shlédnutí: 7098

25 Září 2019

Není kočka jako kočka, to znalci a milovníci těchto chlupatých potvůrek velmi dobře vědí. Pokud jste se tedy rozhodli, že jedna z jejich rodu se stane vaší společnicí v bytě, výběr si pořádně promyslete. Abychom vám to trošku usnadnili, přečtěte si, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými plemeny koček a proč byste se neměli rozhodovat pouze na základě jejich vzhledu.

Jaká kočka je vhodná do bytu? Pomůžeme vám s výběrem

Vybrat si dospělou kočku, kocoura nebo kotě?

Možná si myslíte, že v tom není velký rozdíl, ale každý z nich má své zvyklosti a charakteristické vlastnosti. Pokud vás zlákala rozkošná chlupatá kulka s modrými Okáli, připravte se na to, že zatímco z ní vyroste "rozumná dospělá kočka", bude to chtít trochu času a zřejmě i výchovy. Koťata jsou milé, hravé, rady zkoumají svět kolem sebe a často se dostanou i tam, kam by neměli. Pokud jejich nesměřuje, s požitkem si budou brousit drápky na nábytku, šplhat po záclonách nebo ochutnávat květiny v květináči.

Dobrou zprávou však je, že si s nimi užijete spoustu zábavy. Navíc koťata jsou bystré, učenlivé a čistotné, a pokud jim připravíte kočičí záchod, velmi rychle se ho naučí používat. Dospělá kočka obyčejně většinu dne prospí, a čím je starší, tím se počet hodin strávených spánkem během dne zvyšuje. Pokud řešíte, zda je lepší kočka nebo kocour do bytu, jednoznačná odpověď neexistuje. Kocouři bývají nezávislejší než kočky, zvykne se říkat, že jsou línější, ale to je spíše individuální záležitost.

Krátkosrstá, bezsrstá nebo dlouhosrstá kočka do bytu

Zda je kočka krátkosrstá nebo dlouhosrstá, každá z nich bude pouštět srst, zejména na jaře a na podzim. Rozdíl bude spočívat spíše v tom, zda půjde o dlouhé, viditelnější chlupy, nebo krátké, méně viditelné chlupy. O něco hůře jsou na tom bílé a světle zbarvené kočky. Na rozdíl od černých a tmavší zbarvených koček budou totiž jejich chlupy mnohem zřetelnější.

Krátkosrstá, bezsrstá nebo dlouhosrstá kočka do bytu

Dlouhosrsté kočky si navíc vyžadují více péče než krátkosrsté. Ačkoliv se kočky denně starají o svou srst i samy, připravte se na to, že je budete muset každý den česat speciálními kartáči nebo rukavicemi na vyčesávání srsti. Pro zamezení problémům s trávením je také třeba podávat jim speciální pasty nebo krmiva. Tyto mají za úkol usnadnit problémový přechod bulek spolknutých chlupů (tzv. Trichobezoárů) přes trávicí trakt. Alergiky potěší možnost pořídit si bezsrsté kočku plemene Don Sphynx, která je pro ně kvůli absenci chlupů jako stvořená. Samozřejmě, kůže bez srsti je mnohem náchylnější na různé škrábance či ranky, proto vyžaduje zvláštní pozornost.

Nejvhodnější kočka do bytu podle temperamentu

Určitě jste už slyšeli o tom, že různá plemena koček mají i různé charakteristické vlastnosti. Pokud například sníte o společenské kočce, která se bude neustále dožadovat vaší pozornosti, pořiďte si siamská, ragdoll nebo thajskou kočku. Tato půvabná, elegantní kočičí krasavice aktivně vyhledává společnost, proto by neměla zůstávat sama v domácnosti na delší dobu. Nezapomeňte pro ni nachystat vhodné hračky, škrabadla a míčky pro kočky, které ji zabaví i během vaší nepřítomnosti. Takto nebude mít čas za vámi truchlit nebo z nudy ničit zařízení.

Nejvhodnější kočka do bytu podle temperamentu

V případě, že vám postačí, když většinu času bude kočka spát zkroucená v klubíčku a jen čas od času vás poctí tím, že zatouží po vaší přítomnosti, svůj zájem obraťte na samostatnější kočky. Takový typ představují například perské, případně britské modré kočky nebo plemeno man. Pokud však netoužíte po výstavách, určitě vás potěší i kočička nejistého původu nabízena přes inzerát nebo adoptovaná z útulku. Kromě milé společnice, jakou kočka do bytu jednoznačně je, získáte také dobrý pocit, že jste jí poskytli domů.

Speciální jídelníček pro kočky v bytě

Mezi kočkami, které bývají v domě a mají možnost chodit ven a těmi, které se z bytu nepohnou ani na krok, existují určité rozdíly. Jeden z nich spočívá i v krmení. Volně se pohybující kočky mají možnost doplňovat si stravování podle chuti i trávou, která jim napomáhá k lepšímu trávení. Mnohé z nich si i přes dostatku potravy z času na čas uloví i nějakou tu myšku či ptáčka. Není to z hladu, jak by se někdo mohl domnívat, ale prostě proto, že i přes domestikaci zůstávají stále lovci.

Domácí gaučové tygři by měli mít běžné krmivo pro kočky obohacené o kočičí trávu, respšáchor, kterou rady zbloudilému Hryzadlu nebo žvýkají. V podstatě jde o různé druhy trav a bylin, které jsou pro konzumaci bezpečné a navíc obsahují dostatek celulózy pro správné trávení koček. Pokud kočičce takovou trávu nezabezpečíte, může se stát, že se pustí do hrnkových květin. Proto nedoporučujeme pěstovat v jejím dosahu jedovaté květiny, například tzv. vánoční hvězdu, difenbachie či dracénu.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení