Zpět

Jak pečovat o trávník v létě? Zkuste těchto 7 jednoduchých rad

Přidáno: 6.9.2019 22:58.16 Počet shlédnutí: 1176

06 Září 2019

Hustý zelený trávník i během letních veder je právem chloubou každého majitele zahrady. Mnozí však během léta bojují se světlými skvrnami, prorůstáním plevele či lokalizovaným řídnutím trávy. Několik z těchto neduhů jsou ve skutečnosti způsobené vlastní nevědomostí nebo nesprávnou péčí. Pokud tedy chcete mít i během léta ukázkový trávník, postupujte následujícím rad.

Jak pečovat o trávník v létě? Zkuste těchto 7 jednoduchých rad

1. Trávník zalévejte časně ráno nebo večer

Po časné ranní zálivce plocha nezostanedlho vlhká, čímž zabráníte potenciálnímu vzniku houbových onemocnění. Ráno je zároveň obdobím, kdy se vyrovnávají teploty mezi vzduchem, půdou a teplotou vody ze studny. Jen zřídka fouká vítr, který by odnášel vodu od postřikovačů, takže závlaha dopadne přesně tam, kam i má.Zalievanie během dne způsobuje zbytečně vysoký výpar vody, navíc se stébla mohou spálit, protože kapičky vody působí jako malé zvětšovací skla a znásobí sluneční paprsky.

Pokud nejsou extrémně horka, zavlažujte trávník každý den. Častěji zavlažování není vhodné, protože méně často, ale vydatnější polévaný trávník vytváří hlubší kořenový systém. Tento je pak schopen odolat i silnějším slunečním paprskům. Na to, zda je trávník vyschlý, existuje jednoduchý test. Pokud na něj šlápnete a listy se vracejí do původní polohy jen velmi pomalu, znamená to, že trávník má málo vody, protože má problém udržet v buňkách listů patřičný osmotický tlak. V případě, že se listy po chůzi nevztyčujú vůbec ana trávníku zůstává stopa, trávě už skutečně chybí voda.

2. Sekejte pravidelně, alespoň jednou týdně

Sekání je vlastně zkracování výšky trávníku, při kterém se jednotlivé stébla trávy zarovnávají do roviny. Trávníky u rodinných domech se zpravidla sekají jedenkrát týdně, případně jednou za pět dní. Méně časté sekání sekačkou, může mít za následek výrazné oslabení a řídnutí trávníku a je také předpokladem pro invazi plevelů a mechu. Pokud máte rekreační trávník, sekejte ho na výšku stébel přibližně 3 cm. Okrasné trávníky bývají nižší, s preferovanou délkou 1,2 - 2 cm.

V horkých letních měsících je dobré nechat trávu narůst vyšší, aby trávník nepřeschl. Samozřejmě, výška sečení závisí také na druhu použité travní směsi. Rychlost růstu trávníku přímo závisí na vnějších podmínkách - délky slunečního svitu, zavlažování či hnojení. Při sekání trávníků se doporučuje zkracovat délku stébel nanejvýš o jednu třetinu. Pokud budete sekat na kratší, oslabíte tím nejen lístky trávy, ale i celý kořenový systém.

3. Postarejte se i o okrajové lemy, místa v rozích a pod keři

Nepřístupná místa pro sekačku nenechávejte ležet ladem. Přestože jde o maličkosti, dokáží významně uškodit estetice a vůbec, celkovému vzhledu trávníku. Při jejich úpravě použijte srp, strunovou sekačku nebo křovinořez. Postarají se o problematická místa a výsledkem bude dokonalá zelená plocha po celé zahradě.

Postarejte se i o okrajové lemy, místa v rozích a pod keři

4. Vyzkoušejte mulčování - zabrání vysychání trávy

Moderní sekačky dokáží posečená trávy rozsekat na drobné kousíčky. Jelikož už nejde o dlouhé trsy trávy, ale drobnou travičku, mnohem lépe se rozloží, přičemž nezakrývá podkladovou trávu, takže netvoří žádné prehnívajúce místa. Takto nadrobno nasekaná tráva podléhá rychlejšímu rozkladu, čímž v kratším čase obohatí půdu a trávu o živiny.

Mulčovat je nejlepší vždy asi dva až tři dny po tom, jak popršalo. Mokrá tráva je těží, proto je zpomalen i její pohyb, který má při mulčování zásadní význam. Při mulčování vždy sekejte strojem na maximálních otáčkách. Sekačka by měla mít dobře nabroušené nože, protože tupé ostří nožů trávu ohýbá a láme. Kromě toho mohou tupé nože zvýšit spotřebu paliva sekačky až o 20%.

5. Provzdušněním trávníku zlepšíte přijímání živin

Po posečení trávníku na co možná nejnižší úroveň přišel čas vytáhnout provzdušňovač, například STREND Pro VT 120. S jeho pomocí provzdušníte trávník, což je výborný způsob, jak podpořit růst nových výhonků, narušit rozšiřování plevele a přispět k omlazení trávníku. Povrch trávníku je totiž často zanesený zbytky posečené trávy, odumřelými rostlinami, plevelem či mechem. Jejich vrstvení způsobuje zadržování živin a vody, takže nepronikají plně ke kořenům trávy.

To je důvodem, pro který tráva nezapustí kořeny do hloubky, ale větví se jen těsně pod povrchem. Trávník je tak náchylnější na poškození při každém ošetření, nemá žádné vlastní zásoby vody a během suchých období snadno vysychá. V deštivém období hmota zadržuje vodu na povrchu a vytváří tak prostředí pro vznik travní plísně.

5. Provzdušněním trávníku zlepšíte přijímání živin

6. Vyhlaste válku mechu a plevelům

Mach, který se v trávníku objevuje, nejčastěji poukazuje na nadbytek vody a nedostatek vzduchu v půdě. Obyčejně se s ním setkáme během deštivých lét, kdy je nadměrná vlhkost patrná i na jiných místech v zahradě. Posyp postižená místa páleným vápnem sice patří k častým, ale absolutně nesprávným radám. Drastická metoda totiž často zničí nejen mech, ale i okolní travní porost.

Vhodnější je jednoduše vyhrabat mech pomocí železných hrábí a provzdušnit půdu provzdušňovačem. Další z možností, jak odstranit mech nebo jiné dvouděložné plevele je aplikace selektivního herbicidu pomocí postřikovačů. Podstatné je, abychom plevel odstranili ještě předtím, než rozkvete a vytvoří semena, které se postarají o rozšíření plevele na další místa.

7. Nezanedbávejte hnojení

Věděli jste, že s každým kilogramem posečené trávy odstraníte okolo 30 g dusíku, 20 g draslíku a 10 g fosforu? Pokud chcete, aby tím trávník neutrpěl, tyto živiny nutné nahradit. Ozdobné trávníky nejsou na hnojivo náročné než trávníky, po kterých se chodí nebo jsou jinak namáhány.

Při výběru kombinovaného hnojiva si všímejte jeho složení a poměr dusíku: fosforu: draslíku. Pro trávníky je ideální poměr 10: 3: 3-5. Hnojení si naplánujte tehdy, když se sbírají mraky, ze kterých se chystá pršet. Hnojivo rovnoměrně rozprašte pomocí dávkovače a počkejte, dokud ho déšť přirozenou cestou přivede až ke kořínkům, odkud ho rostliny vstřebají.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení