Zpět

Jak chovat křepelky na maso a vajíčka

Přidáno: 3.2.2020 21:41.24 Počet shlédnutí: 6454

03 Únor 2020

Japonské křepelky se mezi chovateli stávají stále významnějším pojmem. Jelikož jsou malé, můžete je chovat ve voliéře či v klecích v zahradě, garáži i ve sklepě. Navíc si podle toho, čemu dáváte přednost, můžete vybrat nosný nebo masový typ křepelek. Pokud jsme vás zaujali, čtěte dále. Řekneme si více o tom, jak chovat křepelky v domácích podmínkách.

Jak chovat křepelky na maso a vajíčka

Křepelčí vajíčka a maso jsou zdravá lahůdka

Chov křepelek se vyplatí hned ze dvou důvodů. Křepelčí maso i vajíčka mají vynikající chuťovou kvalitu a jsou právem považovány za delikatesy. Maso z křepelek je tmavé a to bez ohledu na to, zda jde o maso z prsou nebo ze stehýnek.
Chutí připomíná bažantí maso. Navíc denní konzumace křepelčích vajec a masa podporuje imunitu a normalizuje kardiovaskulární systém. Díky vysokému obsahu fosforu, draslíku a železa mají pozitivní vliv na paměť a doporučují se i dětem, těhotným ženám a lidem s oslabenou imunitou.

Přestože je křepelčí vejce 5x menší než slepičí, obsahuje až 2,5x více vitamínu A, 3x více vitamínu B1 a 2x více vitamínu B2. Tenké a křehké skořápky mohou mít různou barvu, od bílé až po hnědou s modrými křídovými skvrnami. Vejce křepelek mají vysokou nutriční hodnotu, jelikož obsahují 13,1% bílkovin a 11,2% tuku. Z aminokyselinového zastoupení se v proteinech nachází vyšší procento methioninu, tryptofanu, leucinu i fenylalaninu. Stopové prvky v křepelčích vajíčkách zahrnují měď, kobalt, niacin. Procentuální poměr mezi bílkem a žloutkem je 65: 35 a vzhledem k vysokému obsahu lecitinu konzumace syrových křepelčích vajec snižuje hladinu cholesterolu.

Křepelčí vajíčka a maso jsou zdravá lahůdka

Naučte se, jak chovat křepelky

Japonské křepelky jsou velmi nenáročné a odolné ptáci. Pocházejí z jihovýchodní Asie, z oblasti mezi Indočínou a Japonskem. Jsou velmi opatrné, plaché a křehké, při vyrušení mají tendenci prudce vyletět nahoru nebo se rychle
skrýt, proto je chytáme podběrákem nebo rukou shora, přičemž jejich jemně přidržet za běháky a křídla. Ze zásady jejich nechytáme za peří, protože by nám zůstalo v hrsti (tzv. Únikové Obnova vnějších).

Křepelky je možné chovat ve voliérách nebo klecích pro křepelky s upraveným šikmým roštem. Postačí jim malý prostor, přibližně 200 cm 2 na 1 kus. Chov křepelek vyžaduje dodržovat optimální teplotu prostoru v rozmezí 20 - 22 ° C. Během horkých letních dnů je nezbytné zajistit křepelkám větrání, ale zároveň je chránit před průvanem. Křepelky na nízké teploty během zimy nejsou přizpůsobeny, proto je potřeba poskytnout jim vytápěný prostor. Zároveň se denně doporučuje alespoň 16 hodinový světelný režim.

Jak krmit křepelky

Pro chov křepelek je prvořadá kvalitní výživa a čistá voda. Nejvhodnější je používat krmivo pro křepelky, které obsahuje správný poměr bílkovin, vitamínů a minerálů. Nevyvážená strava se totiž dříve či později projeví na snůšce vajec. Krmivo křepelky dávkujeme do krmítek pro drůbež. Pokud chceme zvýšit příjem bílkovin, přidáváme jim do krmné směsi moučku z vojtěšky, rozemletý hrách, tvaroh nebo vejce uvařené na tvrdo. Obsah vzácných omega - 3 mastných kyselin v křepelky tuku i ve vajíčkách můžeme zvýšit přídavkem zeleného rostlinného krmiva, přídavkem lněných a konopných semen, ale také snížením množství obilovin.

Jak krmit křepelky

Ze zeleniny je pro křepelky vhodný salát, špenát, mrkev nebo pampeliškové listy. V zimě křepelkám podáváme slunečnicová, lněná, případně řepkové semena. Velmi důležitá je i voda na pití. Dbáme o to, aby křepelky měli vždy dostatek čisté vody, kterou jim podáváme v miskách nebo v automatických napáječkách.

Vlivy na užitkovost křepelek

Slepice nosného typu dosahují hmotnosti cca 150 - 180 g. Dospívají asi v 6. týdnech věku a obvykle začínají snášet vejce přibližně ve 12. týdnu. V prvním roce života by měla průměrná křepelka snést kolem 300 vajec. Slepice křepelky masného typu váží 280 - 300 g. Pohlavní dospělosti dosahují asi v 8. týdnu věku a za rok jsou schopné vyprodukovat až 250 vajec. Křepelka japonská se dožívá přibližně 2 až 2,5 roku. Vhodnými podmínkami chovného prostředí a výživou se dá ovlivnit nosnost i celková užitkovost křepelek:

  • doporučená vlhkost vzduchu 60 až 70%
  • mláďatům do věku 2 týdnů svítíme 24 hodin denně což ovlivní rychlost
    jejich vývoje do pohlavní dospělosti
  • optimální teplota 18 až 24 ° C pozitivně ovlivňuje nosnost
  • malý chovný prostor (zejména při masovém typu křepelek) může mezi
    křepelky vyvolat kanibalismus, jako prevence se proto používá uklidňující
    červené světlo

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení