Co dělat, když psa bolí ucho nebo jak se léčí zánět ucha u psa
Přidáno: 20.1.2020 21:36.44 Počet shlédnutí: 8616
20 Leden 2020
Všimli jste si, že váš čtyřnohý kamarád očividně není v pořádku. Neustále potřásá hlavou, škrábe si uši nebo si je otírá o zem a pokud se mu ucha dotknete, reaguje bolestivě. Tyto a další podobné příznaky mohou být signálem, že vašeho pejska trápí zánět ucha. Co může být jeho příčinou, jak se léčí a jak tomuto nepříjemnému stavu předejít, si přečtěte v dnešním článku.

Příznaky, že psa bolí ucho
To, že pes má nějaký problém s uchem nebo oběma ušima si pozorný majitel všimne rychle. Postižený pejsek často nese hlavu nakloněnou na pravou nebo levou stranu, ucho má oteklé, bolavé, na pohled může být začervenalé a na dotek bolestivé. Zvíře je neklidné, ouško ho svědí, proto si ho tře tlapkou, škrábe se nebo si ho otírá o zem, případně potřásá hlavou. Při podrobnějším zkoumání si můžeme všimnout, že v bolavých ouškách se nachází zapáchající výtok (hnědý, černohnědý nebo nažloutlý ušní maz).
Už při zpozorování prvních příznaků je třeba jednat. Při neléčeném zánětu vnějšího ucha totiž vzniká nebezpečí pro rozvoj chronického zánětu zvukovodu a hrozí šíření chorobného procesu přes poškozený ušní bubínek na střední, případně až vnitřní ucho. To může později způsobit závažné neurologické problémy, jako je naklánění hlavy do jedné strany, pohyb do kruhu (manéžovitý pohyb), nekoordinované pohyby a podobně.
Zánět ucha u psa může mít několik příčin
Otitis externa, jak se latinsky nazývá zánět zevního zvukovodu, je u pejsků poměrně častý problém. Existují však plemena psů, u kterých je riziko otitid o něco výše. Jsou to zejména psi dlouhými klopeným ušima (například baset), s nadměrně chlupatými nebo zúženými zvukovody (jako je šarpej) či psi, které rády a často plavou. Na vzniku zánětu ucha u psů se totiž podílí řada faktorů, mezi které patří:
• parazity (ušní svrabOtodectes cynotis, vzácněji Demodex canis)
• bakterie a kvasinky (Malassezia, Candida, streptokoky, stafylokoky a další infikují již poškozený zvukovod)
• cizí tělesa (zejména osiny trav)
• nádory
• alergie (potravinová, kontaktní alergie, atopický ekzém)
• autoimunitní onemocnění (lupus, pemphigus)
• onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (hypotyreóza - nedostatečná funkce štítné žlázy)
• nadměrné čištění uší a vytrhávání chlupů v uchu
Léčba zánětu ucha u psů závisí na příčiny onemocnění
Pokud chcete svému pejskovi pomoci, léčbu zapáleného ouška určitě nezkoušejte zvládnout svépomocí. Pouze veterinární lékař ví, jak léčit zánět ucha a má prostředky i metody na to, aby určil příčinu, která zánět vyvolala, takže může nasadit zvířátku správnou léčbu. Při vyšetření se kromě palpačně (pohmatem) používá přístroj zvaný otoskop, kterým veterinář uši důkladně prozkoumá zevnitř.
Po odebrání vzorků následuje mikroskopické vyšetření stěrů na přítomnost parazitů, bakterií nebo plísní. Pokud se prokáže, že zánět ucha má svůj původ jinde, je nutné řešit primární příčinu. Dalšími možnostmi vyšetření jsou testy na alergeny a změna krmiva v případě potravinové alergie. Teprve když se zjistí příčina a léčbou se dostane pod kontrolu, je možné natrvalo zabránit recidivujícím (znovu se opakujícím) zánětem uší. V nejtěžších případech je nutné problém vyřešit chirurgickým zákrokem.
Jak předcházet zánětu a bolestem uší u psů
Ucho je velmi citlivý orgán, ve kterém se za určitých podmínek mohou velmi rychle rozvinout bolestivé záněty (otitidy), doprovázené nadměrnou tvorbou ušního mazu různé konzistence. Hromadění ušního mazu také může docela znemožnit působení lokálně podávaných léčiv, proto je na místě jeho pravidelné odstraňování, na což velmi dobře poslouží ušní kapky.
Roztok na čištění uší Aptus ORISOLVE obsahuje účinné složky na rozpuštění ušního mazu (alkohol, propylenglykol), antibakteriálně působící ionty stříbra, esenciální rozmarýnový olej, kyselinu salicylovou a kyselinu mléčnou se změkčující a protiplísňovými účinky. Výborně působí i lokálně znecitlivující protisvědivě složka (polidokanol), jako ialantoín s regeneračními a hojivými vlastnostmi.
Kyselina salicylová a kyselina mléčná jsou také součástí veterinárního antiseptického přípravku s názvem Epi - OTIC III sol., Který se běžně používá k čištění uší psů a koček. Jeho speciální složení obsahuje antiseptickou složku, přičemž účinně čistí uši bez podráždění (neobsahuje alkohol). Bez námahy odstraňuje strupy, šupinky kůže přebytečný maz a vysušuje vnější zvukovod.
Bolesti ucha u psa nikdy nepodceňujte
Zánět ucha u psa může být příznakem celé rozličných řady onemocnění. Při každém, byť zdánlivě malém problému určitě neváhejte a navštivte veterinárního lékaře. Nezapomeňte, že i když ušní kapky zvířeti krátkodobě uleví od bolesti, v žádném případě nenahrazují odborné ošetření u veterináře.
Alternativní příspěvky:
- Přemýšlíte, jak vybrat pelíšek nebo boudu pro psa? Poradíme vám.
- Kompletní návod jak koupat psa
- Kleště číhají na vašich miláčků - nedejte jim šanci
- Jak si vybrat správné plemeno psa
- Krmivo pro psy s citlivým trávením a jeho složení
- Těchto 7 věcí vám nesmí chybět, pokud máte doma psa
- Poradíme vám, jak vybrat správné krmivo pro psa