Zpět

Chováme holuby - jak na to

Přidáno: 2.1.2019 23:50.22 Počet shlédnutí: 3358

02 Leden 2019

Holub patří mezi nejstarší domestikované druhy ptáků. Dnes se holubářství považuje za zálibu. Lidé chovají holuby pro jejich mírnou povahu, různorodost, orientační schopnosti a v neposlední řadě pro kvalitní libové maso. Chov holubů přináší spoustu radosti - pokud se mu věnuje patřičná pozornost a péči. Co všechno byste o měli o holubech a jejich potřebách vědět, vám prozradíme v našem článku.

Chováme holuby - jak na to

Pes potřebuje boudu, holub holubník

Klasické sloupové holubníky jak je známe z pohádky o Popelce jsou sice krásné na pohled, ale ve skutečnosti jsou značně nepraktické. Sloupový holubník je totiž těžko dostupný nejen pro kočky a kuny, které zvyknou šarapatiť v chovech holubů, ale i pro starší lidi. Navíc jsou nepřehledné, těžší se čistí a udržují.

holubník na sloupu

Z pohledu praktičnosti jsou mnohem výhodnější holubníky skříňového typu na krátkých nožičkách. Takové holubníky mohou, ale nemusí mít i voliéru. Velikost holubníku by měla odpovídat počtu chovaných holubů. Na deset chovných párů se počítá zhruba s 6 -7,5 m2 půdorysné plochy a 12-15 m3 letového prostoru (záleží na velikosti plemene). Světlá výška holubníku (od podlahy po strop) by neměla přesáhnout výšku, kam pohodlně dosáhnete rukama, protože ve vyšších holubnících se holubi špatně chytajú.Výlet (otvor na holubníku) by měl být minimálně ve dvou třetinách světlé výšky holubníku. Méně se nedoporučuje, aby nedošlo k vypadnutí nedospělého holoubata.

Krmivo patří do krmítka

Vybírejte si takové typy krmítek, které znemožňují holubům, aby z nich vyhrabávaly krmivo. Nejlepší jsou ty, které mají otevíratelnou vrchní část, sloužící k oddělení jednotlivých holubů při krmení. Typickým příkladem jsou žlabové a závěsné krmítka pro holuby vyrobené ze dřeva, kovu, plastu nebo nylonu.

Krmení by mělo být co nejpravidelněji. Množství a složení podávaného krmiva by mělo být založeno na velikosti a fázi růstu holubů, případně i na ročním období. Orientační denní dávka směsi obilovin pro malého holuba je 30 g, pro středního 40 g a pro velkého 50 g. Výjimkou je období krmení mláďat, kdy se denní dávka obou krmících rodičů zdvojnásobuje až ztrojnásobuje. Při krmení nelze zapomínat na kvalitní grit, který napomáhá mechanickému trávení potravy. Takovým je i vápenný grit, který navíc zlepšuje kvalitu skořápky na vejcích.

Podávání krmiva v závislosti na fázi růstu

Během odchovu mláďat - z důvodu tvorby holubího mléka je třeba zvýšit obsah luštěnin v krmné dávce dospělých holubů (2/3 luštěnin a 1/3 obilovin) spolu s přídavkem zeleného krmiva.

Holoubata po vyliahnutí - vhodné jepodávanie vitaminových doplňků, jako je například KARNIVIT pro holuby, kterým se udržuje vyšší vitalita a imunita mláďat. Užívání Karnivitu se zároveň projeví i na jejich nižší úmrtnosti.

• Během pelichání - toto období je charakterizováno zvýšeným nárokům na bílkovinu keratin, síru a tuky -ideální je podávat olejnatá semena, jak slunečnici, řepku olejnatou a další, které by měly tvořit 10 - 15% z krmiva. Dále je vhodné přidávat pšenici (30 - 35%), kukuřici (20 - 25%), loupaný oves (25 - 30%) a minerál¬ne látky.

• Po skončení chovné sezóny - do krmiva se doporučuje přidávat přibližně 15 - 20% luštěnin. V ostatních případech stačí krmit směsí pšenice a ječmene, případně odpadem z mlácení a třídění obilovin. Při déle trvajících minusových teplotách předkládáme kukuřici, která je snadno stravitelná a je bohatým zdrojem energie.

krmivo pro holuby

Nezapomeňte na čištění a dezinfekci

Nezanedbatelnou součástí zodpovědného přístupu k chovu holubů je pravidelné čištění veškerého zařízení. Každý chovatel holubů ví, že včasné odstranění trusu a různých nečistot z holubníků, misek, krmítek a napáječek je nejlepší prevencí v boji proti nemocem. K čištění zařízení se nejčastěji používají škrabky a kartáče, které úklidové práce výrazně usnadní a urychlí.

Důkladné čištění holubníku je ideální provádět denně, minimálně jednou za dva týdny. K čištění můžete použít tekuté čisticí prostředky rozpustné ve vodě. Dezinfekci a odmaštění podlah, regálů a hnízd je vhodné udělat s roztokem lúhu.Tieto procesy je ideální provádět zejména po vyvedení holoubat z hnízda. Staré hnízdo po odchovu mláďat je nejlepší zničit.

Časná jaře, ještě dřív, než holubi sednou na hnízda, je ideální pro provedení dezinfekce stěn holubníku, například vybělením vápnem. Při výskytu parazitů je po přeléčení holubů vhodné vypálit podlahu ajletlampou. Tím se zároveň zbavíte vajíček škrkavky holubí (Ascariscolumbae z rodu Ascaridia), která parazituje ve střevech holubů a její vajíčka se vylučují do vnějšího prostředí trusem.

Parazitům nedejte šanci

Na hubení vnějších parazitů jsou vhodné různé spreje volně dostupné v drogeriích a lékárnách. Před použitím takových přípravků se doporučuje zkontrolovat, zda je daný přípravek vhodný pro ptáky. Sprejmije potrebnépostriekať nejen holubů, ale také hnízdo a holubník. Další možností je použití sypkého prášku Ekosip na bázi oxidu křemičitého, který přilnutím na kutikulu roztočů rozrušuje její voskovitý povrch a parazita vysušuje. Prášek nasypte do míst, kde se zvířata zdržují, jakož i přímo do peří. V prostředí je Ekosipdlho aktivní, je ekologický a nevyžaduje ochranné lhůty.

Holubářství je vášeň

holub

Chov holubů je krásným koníčkem. Podlehli mu už mnozí chovatelé, kterým se dnes na dvorech vyjímají holubníky i voliéry. Ti, kteří se holubářství věnují už nějaký ten rôčik, však vědí i to, akýdokáže byťchov holubů náročný. Přesto věříme, že pokud budete dodržovat uvedené rady, stanete se úspěšným a spokojeným chovatelům.

holub při napáječce

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení