Zpět

Začínáme s chovem králíků - co potřebujeme?

Přidáno: 23.5.2019 23:07.38 Počet shlédnutí: 2691

23 Květen 2019

Králíci jsou milé, nenáročné zvířata, která při dobré péči vykazují poměrně vysoké přírůstky na váze, rychle se rozmnožují a jejich maso je jedním z nejkvalitnějších druhů mas. I chov králíků má však svá pravidla. Dříve, než se začnete poohlížet po vhodném plemeni, měli byste si přečíst, co všechno budete pro králíky potřebovat.

Začínáme s chovem králíků - co potřebujeme?

Správný výběr plemene je alfou a omegou

Nejvhodnější plemena králíků pro začínající chovatele jsou střední a malé. Velké a obrovské plemena jsou náročnější na velikost prostoru a mají i své další specifika. Mezi nejvíce rozšířené králíky, které jsou nenáročné na chov a vyznačují se dobrou plodností, patří například Liptovský lysko, novozélandský bílý, vídeňský, stříbrný nebo francouzský králík, slovenský šedomodrý rex, případně malá nebo velká činčila.

Správný výběr plemene je alfou a omegou

Vyberte si však jen jedno, chovat najednou několik různých plemen se začátečníkům nedoporučuje. Později, když už nabudete určité nezbytné dovednosti a zkušenosti, můžete svůj chov králíků obohatit o další plemena. Při rozmnožování si však v každém případě dejte pozor na příbuzenskou plemenitbu, která zvířata degeneruje a snižuje jejich odolnost.

Jak mají vypadat králíkárny

Králíci by měli být ustájena v králikárnách, které jsou vzdušné, ale zároveň chráněno před nepřízní počasí a průvanem. Nejvíce se využívají vnější králíkárny, které mají jedno, dvě nebo až tři patra. Velikost každého kotce závisí na chovaného plemene. Platí však pravidlo, že králíkům je lepší poskytnout větší než menší prostor. V jednom kotci mohou být spolu matka s mláďaty, odrostlé mláďata nebo králíci chovaná na maso. Odrostlé mláďata nebo králíci na maso však musí být rozděleny na samci a samice.

Jak mají vypadat králíkárny

Králíci se mohou chovat v klecích určených pro Intenzivní chov s drátěnou nebo dřevěnou podlahou s podestýlkou, případně na volno v chlívku na zemi. Při všech způsobech je důležité udržovat čistotu chovného zařízení. K tomu slouží i speciální mírně zešikmené podlahy s úpravou na odtok moči a trusu, kterými disponují moderní kotce. Králíkárny pravidelně dezinfikujeme vápenným mlékem nebo jiným netoxickým a nepáchnoucí prostředkem. Na dávkování krmiva do králíkárna umísťujeme krmítka pro králíky.

Výběh pro králíky

Některé druhy králíkárna jsou obohaceny o výběh, což umožňuje králíkovi přirozený pohyb a možnost popásť se na trávě. Takovým typem ustájení je také kotec pro králíky XL, který zvířatům shora poskytuje ochranu před deštěm. V případě, že chováte králíci v uzavřených králikárnách, ale chcete jim dopřát pobyt na trávě a slunci, můžete si z chovatelského pletiva pro králíky zhotovit vlastní, nebo si koupit hotový výběh pro králíky a vykládat do něj zvířata za pěkného počasí. Pokud však výběh není krytý, nenechávejte v něm králíci bez dozoru. Zvláště mladé králíčci by se snadno mohly stát obětí kočky, psa nebo jiného dravce.

Zajímavosti z krmení králíků

Králíci nejsou hlodavci, jak si většina lidí myslí. Podobně, jako králíci, i králíci totiž patří do řady zajícovitých (LAGOMORPHA), protože na rozdíl od hlodavců dokáží pohybovat čelistí nejen dopředu a dozadu, ale i do stran. Zajímavé je, že ačkoli je jejich strava na bílkoviny poměrně chudá, králíci potřebují proteiny ve velkém množství. Díky nim totiž tak rychle rostou. Jelikož objemové krmivo a jádro nejsou dobrým zdrojem bílkovin, králíci si je doplňují sami - požíráním vlastního trusu, který je složen zejména z bílkovinných těl bakterií, B vitamínů a bioaktivních látek.

Zajímavosti z krmení králíků

Samozřejmostí je, že králíkům nesmíme podávat zapařené, plesnivé nebo hnilobou napadené krmivo. Na objemové krmivo, jako je seno a tráva, jsou ideální jesle pro králíky. Voda na pití by měla být vždy čerstvá, nedoporučuje se nechávat králíkům misky s vodou, protože si ji mohou velmi snadno znečistit trusem. Pro zachování pitného režimu jsou proto vhodnější automatické napáječky.

Nejčastější choroby králíků

I při té nejlepší péče se může stát, že králíci onemocní, či dokonce na nemoc uhynou. Proto je důležitá prevence v podobě očkování a zvýšení odolnosti organismu díky podávání minerálních a vitaminových preparátů. Mezi nemoci, se kterými se u králíků setkáváme nejběžnější, patří:

Mor králíků - virové onemocnění s téměř 100% mortalitou. Vyskytuje se zejména na jaře a na podzim. Často probíhá téměř asymptomaticky, králíci hynou bez příznaků do 24 hodin. Mor dokáže během několika dnů zlikvidovat celé chovy. Jediným řešením je prevence v podobě očkování.

Kokcidióza - parazitární onemocnění vyvolané prvoky z rodu Eimeria, nejčastěji postihuje mladé jedinců. Projevuje se vodnatými průjmy, nafouknutím břicha, křečemi a nezřídka končí úhynem. Doporučuje se zvýšit úroveň hygieny chovu, v prevenci se používají antikokcidika, jakož i minerálně - vitamínové přípravky, například Acidomid.

Myxomatóza - virové onemocnění králíků přenášené bodavým hmyzem (komáry). Projevuje se tvorbou uzlíků, tzv. myxómov na uších, výtokem z očí a problémy s dýcháním. Léčba neexistuje, jedinou ochranou je očkování.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení