Zpět

Kleště číhají na vašich miláčků - nedejte jim šanci

Přidáno: 21.5.2019 21:19.19 Počet shlédnutí: 1020

21 Květen 2019

Během jarních měsíců duben a květen se v přírodě vyskytuje nejvíce klíšťat. Kromě toho, že po přistiženi se na hostitele sají jeho krev, přenášejí i několik život ohrožující onemocnění. Pokud nechcete, aby si klíštěte v kožíšku přinesl domů z procházky i váš pejsek nebo kočička, máme pro vás několik dobrých rad.

Kleště číhají na vašich miláčků - nedejte jim šanci

Roztoči s ostrými kusadly

Kleště číhají na hostitele v trávě a na nízkých porostech. Pokud nic netušící okolo běžící pejsek nebo kočička nemají antiparazitární obojek nebo jinou formu ochrany, přichytí se jim na srst. Odtud se pak dostanou až na místa s měkkou, tenkou kůží, kterou propíchne bodavým orgánům a začnou sát krev. Dokonce nejčastěji se vyskytující klíště. Klíště obecné (Ixodes ricinus), po přisátí vylučuje do rány znecitlivující látku, takže zvíře si probodnutí kůže ani nevšimne. Zároveň pod kůži zasune klepítka s háčky, které působí jako harpuna a brání jednoduchému vytažení z rány.

Po přisátí se na kůži klíště začíná zvětšovat svůj objem. Nasátí samička klíštěte během přichycení na hostitele dokonce dokáže zvětšit svoji hmotnost až 200 - krát. Napití kleště v srsti zvířat mají vzhled šedých, podlouhlých útvarů, takže jsou mnohem lépe viditelné, než právě přichycené jedince. Nejčastěji je najdeme na uších, v blízkosti krku a na řídce osrstěných částech těla zvířat.

Co dělat, pokud je klíště již přisátý

Někdy se stává, že se klíště přisaje ještě dříve, než stihnete podniknout potřebné kroky na ochranu zvířat. I mnozí zodpovědní majitelé si museli umět poradit se stejným problémem. V takovém případě platí, že čím dříve klíštěte vyberete, tím lépe. Minimalizujete tak riziko přenosu infekce, protože platí, že infikování bakterií během prvních 24 hodin po přisátí je nepravděpodobný.

Co dělat, pokud je klíště již přisátý

Stává se, že přenos nákazy je vyprovokován nevhodným způsobem odstraňování klíšťat. Všechny tradiční metody, jako je například natírání olejem či vytrhávání ve směru hodinových ručiček, provokují živé kleště vylučovat vnořeným ústrojím (tzv. Hypostómom) patogenní mikroorganismy do organismu. Proto je ideální použít soupravu na odstraňování klíšťat, která nebezpečí přenosu onemocnění sníží na minimum.

Dá se klíšťatům úplně vyhnout?

Možná si myslíte, že vy a váš čtyřnohý kamarád s kleštěmi bojovat nemusíte. Pravdou však je, že klíšťata se mohou vyskytovat všude, kde se nachází vyšší tráva a pár keřů. Důležitá je totiž optimální vzdušná vlhkost a přítomnost potenciálních hostitelů, mezi které patří i drobné hlodavce, ježci či toulaví zvířata.

Kleště tedy můžeme najít v lesním porostu, na pastvinách, na loukách, pasekách, na rozhraní lesů a luk, podél lesních cestiček a vodních toků. Vyskytují se však nejen v přírodních a suburbánnych, ale stejně i v městských lokalitách. Zde patří také zahrady, městské hřbitovy, parky, lesoparky a mnohé jiné rekreační zóny.

Babesióza, rickettsióza, klíšťová encefalitida ...

Nebezpečí klíšťat spočívá zejména v tom, že v případě, že jsou infikovány, mohou svého hostitele nakazit několika nebezpečnými onemocněními. Nejčastěji se vyskytuje onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy, lymská borelióza vyvolaná bakterií Borreliou burgdorferi, babesióza způsobená vnitrobuněčným parazitům Babesiou či rickettsióza, jejíž původcem je bakterie Rickettsia spp.

Onemocnění se projevují souborem různých nespecifických příznaků, jako je horečka, nechutenství, bolesti kloubů, zduření lymfatických uzlin a podobně. V případě, že nedojde k včasnému stanovení správné diagnózy a nasazení vhodné léčby, mohou mít onemocnění fatální následky. Proto během sezóny klíšťat nezapomeňte před procházkou použít vhodný repelent ve spreji, například Arpalit NEO.

Nejlepší metodou boje s kleštěmi je prevence

Nejlepší metodou boje s kleštěmi je prevence

Doufat, že se váš miláček s kleštěmi nikdy nesetká, by bylo nereálné a dokonce nezodpovědné. Mnohem vhodnější a praktičtější přístup spočívá v prevenci a pravidelné prohlídce povrchu těla zvířátka. Ideální co nejdříve po skončení každé procházky nebo po pobytu v přírodě. Kočičku, která je zvyklá pohybovat se po venku sama, můžete zkontrolovat po návratu domů. Pokud prohlídku spojíte s hlazením a mazlením, můžete si být jisti, že jí to nebude proti srsti.

Výbornou pomůckou proti přilnutí klíšťat na srst zvířat je antiparazitární přípravek HERY ve formě spot - on. Obsahuje látky, které klíšťat odpuzují, takže pejsek nebo kočka, kteří by jim jinak připadaly jako chutné sousto, je naopak odradí. Pro březí psy a kočky je zase nejvhodnější elektrický repelent, který je zcela bezpečný i pro jejich potomstvo.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení