Zpět

Chováte slepice na vejce? Takto dosáhnete více vajec s lepší kvalitou

Přidáno: 23.5.2019 22:49.43 Počet shlédnutí: 7575

23 Květen 2019

Domácím chovem slepic si můžete zajistit čerstvé vajíčka každý den. Jejich počet a kvalita však do značné míry závisí na tom, jak se o slepice staráte. Pouze zdravé a spokojené slepice vám budou snášet vejce, které svým složením zvýší úroveň vašeho jídelníčku. Pokud vás zajímá, jak toho dosáhnout, čtěte dále.

Chováte slepice na vejce? Takto dosáhnete více vajec s lepší kvalitou

Složení vajíčka

Hlavní složkou vajec jsou především bílkoviny a tuky. Vaječné proteiny jsou díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin biologicky hodnotnější než např. mléčné, vaječné nebo masové bílkoviny. Kromě toho vejce obsahují lysozym a avidin, které slouží jako ochranný faktor před mikroorganismy. Výživnou hodnotu vajec zvyšuje i vysoký podíl minerálů a stopových prvků, např. železa, fosforu, draslíku, zinku či selénu.Ich obsah přitom není stabilní - je možné ho ovlivňovat složením krmné směsi pro nosnice. Takto můžeme ve vejcích zvyšovat např. koncentraci jódu, selenu nebo vitaminu E.

Složení vajíčka

V žloutku se nacházejí také další nutričně hodnotné látky - karotenoidy. Díky nim, zejména antioxidantem luteinu a zeaxantinu, je žloutek zbarvený do žluta. Jejich dostatečný příjem ve stravě snižuje riziko rozvoje věkem podmíněné makulární degenerace (sítnice), která může vést až k slepotě. Vejce jsou také významným zdrojem cholinu, přispívajícího ke správné funkci nervové soustavy, udržení normální činnosti jater a metabolismu tuků.

Výběr vhodného nosivého plemene

Je známo, že plemena slepic podle užitkovosti rozdělují na nosivé, masové, kombinované, bojové a okrasné plemena. Mezi dobré nosnice patří vyšlechtěné lehké a středně těžké plemena, u kterých bývá snáška 200 - 220 vajec ročně iv domácích podmínkách. Při vhodné péči také velmi efektivně zhodnocují krmivo.

Výběr vhodného nosivého plemene

Vybrat si můžete například oblíbené dominanky, které snášejí vajíčka s bílou skořápkou, Orávka, Vlašky nebo Minorka. Z těžších plemen na domácí chov doporučujeme zejména australky, hempšírka nebo maranska. Kuřátka však od nich nečekejte. Tato plemena mají totiž potlačen pud kvokavosti. Pokud máte zájem o co nejvyšší snůšku, měli byste každý druhý rok vyměnit původní slepice za nové.

Ideální chovné podmínky pro nosnice

Nosivé, podobně jako i jiná plemena slepic, potřebují na bydlení kurník pro nosnice, nejlépe s bidlo a snáškovém hnízdy. Vhodné je také slepicím vyčlenit prostor, kde by se mohly volně pohybovat na trávě a hrabat, což je pro ně jako pro hrabavé drůbeže přirozené. Můžeme ho oplotit chovatelským pletivem pro drůbež, které slepicím zabrání, aby rozhrabali celou zahradu.

Ideální chovné podmínky pro nosnice

Jelikož snášení vajec je energeticky velmi náročný proces, nosnice potřebují neustálý přístup k čisté vodě a pravidelné krmení. Dostatek vody i bez jejího neustálého kontrolování a doplňování zajistí automatické napáječky pro drůbež. Podobně fungují i automatické krmítka pro drůbež, které se dají buď zavěsit nebo umístit přímo na podlahu.

Ovlivňování vlastností vajec

Na složení vajec můžeme působit v časově rozdílných etapách života slepic, t. j. během snášky a vlastní tvorby vejce. Například sytou oranžovou barvu žloutků dosáhneme díky zvýšení obsahu karotenu a to tak, že slepicím umožníme pást se na zelené trávě, přičemž jim dokŕmnej dávky doplníme krmivo s obsahem přírodních barviv - kukuřice, jetele, kopřivy, mrkve či červené řepy. Kukuřici můžeme sešrotovat na šrotovníku, zlepšíme tak její využitelnost.

Ovlivňování vlastností vajec

Podielomega-3 mastných kyselin ve vajíčkách zvýšíme tak, že nosnicím dopřát dostatek pestré zelené pastvy, případně zeleného píce a dávku obohatíme o lněné semeno. Doporučuje se také podávání vitamínů pro drůbež, např. Nutri Mix, který díky biologicky účinným látkám, jako jsou vitamíny, minerální látky, methionin a krmná sůl, umožňuje chovatelům doplnit neplnohodnotnou krmnou dávku na požadovanou úroveň.

Chybějící nebo křehké skořápky

Tenké, křehké, popraskané nebo dokonce chybějící skořápky vajec mohou být příčinou poruchy vejcovodů, ale většinou jde o nedostatek minerálních látek v potravě. Věděli jste, že nosnice uloží do vaječných skořápek za rok 30- až 40-krát více vápníku, než je obsaženo v jejím kostře? Pevnost skořápky můžeme zlepšit přidáním vysušených a podrcených vaječných skořápek do krmiva nebo podáváním přípravku Kombisol D3, který je určen pro zvířata se zvýšenou potřebou vitamínu D3.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení